Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/u556476163/domains/te.pl.ua/public_html/engine/modules/show.full.php on line 335 DataLife Engine > > Засідання Правління МА «УКРТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО»
> Новини галузі > Засідання Правління МА «УКРТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО»

Засідання Правління МА «УКРТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО»


27-01-2012, 00:00. : admin

27 Січня 2012 p. 08:58

Експерти підтримують передачу ринку теплової енергетики в приватні руки і відзначають, що реформа галузі буде успішною лише за умови рентабельних тарифів на тепло і жорсткого контролю над власниками підприємств.

Уряд пропонує з 2016 року почати приватизацію підприємств - виробників теплової енергії, перейти на альтернативні джерела енергії та провести теплову санацію житлових будинків та мереж. На ці цілі планується залучити 35-45 млрд грн приватних інвестицій.

Експерти підтримують передачу ринку теплової енергетики в приватні руки і відзначають, що реформа галузі буде успішною лише за умови рентабельних тарифів на тепло і жорсткого контролю над власниками підприємств.

Мінрегіон оприлюднив проект розпорядження Кабміну про затвердження концепції Національної стратегії теплозабезпечення населених пунктів України до 2030 року. Необхідність її прийняття викликана значним споживанням газу (59,1 % енергоресурсів) застарілим обладнанням теплоелектроцентралей (ТЕЦ). Майже 40 % центральних теплових пунктів зараз перебувають у застарілому та аварійному станах, у теплових мереж незадовільна теплоізоляція, а багато котелень експлуатуються більше 20 років. Щорічно втрачається 12 млн Гкал тепла. Знизити витрати природного газу на 30 % при виробництві тепла та гарячої води планується за рахунок модернізації котелень та мереж теплопостачання, обліку теплової енергії при виробництві, транспортуванні і споживанні, використанні альтернативних джерел енергії (біогаз, біомаса, енергія сонця, вітру). Для виконання цих завдань у Мінрегіоні хочуть залучити 50-60 млрд грн інвестицій, у тому числі 15 млрд грн з бюджету - для підвищення енергоефективності житлових будівель.

Реалізувати стратегію планується в два етапи. Протягом чотирьох років з 2012 року уряд встановить граничні норми споживання тепла, введе диференційовані тарифи на послуги опалення та водопостачання, розробить оптові та роздрібні тарифи на тепло, забезпечить облік споживаного тепла.

З 2016 року буде дозволена приватизація комунальних ТЕЦ, почнеться теплова санація житла та модернізація теплових мереж. За словами глави Мінрегіону Анатолія Близнюка, основною умовою приватизації підприємств теплової енергетики стане здатність покупця інвестувати у розвиток альтернативної енергетики: «Інвестори прийдуть в галузь тільки за умови рентабельності послуг теплопостачання. Преференції мають бути віддані тим, хто готовий вкладати в скорочення споживання традиційних енергоносіїв шляхом переходу на поновлювані джерела».

За словами президента Всеукраїнської асоціації приватних інвесторів у ЖКГ Сергія Бульбаса, скасування мораторію на продаж підприємств теплової генерації призведе до повного переходу ринку в приватну власність. «Такі форми управління як концесія та оренда стануть не потрібні, оскільки очевидно, що гравці ринку готові вкладати кошти в розвиток своєї власності, а не інвестувати в чуже підприємство, - зазначає експерт. - Найважливішими критеріями для визначення покупця повинні стати його фінансова можливість вкладати в нові технології і досвід роботи в сфері теплової енергетики».

Але приватизація не відбудеться без окупних тарифів на тепло - нерентабельне виробництво перешкоджає залученню інвестицій європейських компаній, які активно цікавляться ринком в Україні. У Німеччині, Бельгії, Данії та Фінляндії передача підприємств теплової енергетики в приватну власність у 1990-і роки сприяла скороченню енерговитрат на 30-40 %%, відзначають в Асоціації житлово-комунальних підприємств України. У Польщі та Литві приватизація котелень і ТЕЦ триває з 1996 року. «Підприємства галузі перебувають в аварійному стані і не можуть профінансувати заміну старого обладнання на енергозберігаюче. При тарифах, які не покривають собівартість, неможливо залучити кошти на модернізацію», - упевнений директор «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» Володимир Чернявський.

 

Марія Цатурян

 

За матеріалами:        Інформаційне агентство УК «УКРАЇНА КОМУНАЛЬНА»

Адреса ресурсу:       http://jkg-portal.com.ua/ua/

Адреса матеріалу:    http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/privatizacja-zamerzajuchogo-tepla