Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/u556476163/domains/te.pl.ua/public_html/engine/modules/show.full.php on line 335 DataLife Engine > > «Полтаватеплоенерго»: За умови раціонального користування тепловою енергією будинкові теплові лічильники зменшують платіжки за опалення на 15%
> Новини підприємства > «Полтаватеплоенерго»: За умови раціонального користування тепловою енергією будинкові теплові лічильники зменшують платіжки за опалення на 15%

«Полтаватеплоенерго»: За умови раціонального користування тепловою енергією будинкові теплові лічильники зменшують платіжки за опалення на 15%


5-06-2018, 10:28. : admin1
2018-06-05  
 


«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»: ЗА УМОВИ РАЦІОНАЛЬНОГО КОРИСТУВАННЯ ТЕПЛОВОЮ ЕНЕРГІЄЮ БУДИНКОВІ ТЕПЛОВІ ЛІЧИЛЬНИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПЛАТІЖКИ ЗА ОПАЛЕННЯ НА 15%

Упродовж кількох останніх років обласне комунальне підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» втілювало в життя амбітні плани з облаштування житлового фонду міста будинковими тепловими лічильниками. Як це позначилося на обсягах споживання теплової енергії, вартості послуги з опалення і на причинах відмінностей у платіжках за опалення в різних будинках? Про це та інше розповів «ПВ» заступник генерального директора із збуту ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» Роман Кашин.

— Романе Олександровичу, торік підприємство планувало завершити облаштування житлового фонду міста будинковими приладами обліку тепла. Чи вдалося реалізувати задумане?

— Такі плани в нас дійсно були, і впродовж минулого року ми багато зробили для облаштування житлового фонду Полтави будинковими тепловими лічильниками. Загалом тільки впродовж 2017 року 734 полтавські багатоповерхівки були обладнані приладами обліку тепла. Це дало змогу вже до початку 2018 року вийти на оснащеність міста будинковими лічильниками теплової енергії на рівні 92%. У поточному році ми продовжили цю роботу, встановлювали прилади обліку тепла наприкінці опалювального сезону. Наразі неоснащеними поки що залишились тільки ті будинки, де потрібно вирішувати деякі технічні питання.

— Однією з найбільш резонансних тем, які обговорювали полтавці минулого опалювального сезону, було порівняння обсягів споживання й вартості централізованого опалення в різних житлових будинках, у будинках із лічильниками теплової енергії та без них. Тож чи є насправді різниця і якщо так, то яка?

— Аналіз споживання теплової енергії показує, що в середньому полтавці, які мешкають у будинках, оснащених лічильниками тепла, сплачують на 15% менше від тих, чиї житлові будинки приладами обліку тепла не обладнані. Але хочу зауважити: мова йде про середню вартість, адже є будинки, мешканці яких сплачують і більше. Їх відсоток незначний. Однак такі теж існують. Це в основному будинки невеликої поверховості. Досліджуючи ситуацію, за точку відліку беремо стандартний п’ятиповерховий, 70-квартирний житловий будинок, яких більшість у нашому місті. Це такий собі середньостатистичний об’єкт. Якщо в будинку менше поверхів, то питоме споживання теплової енергії (кількість тепла, потрібного для опалення одиниці опалювальної площі) збільшується. Візьмемо для порівняння двоповерхову чотириквартирну будівлю й 120-квартирну десятиповерхівку – у першій питоме споживання тепла буде вдвічі більшим. Проте хочу наголосити: за наявності будинкового приладу обліку теплової енергії споживач сплачує за фактично спожиту теплову енергію, і саме від обсягу спожитої житловим будинком теплової енергії залежить вартість послуги з опалення. На сьогодні одна гігакалорія тепла коштує 1 332,82 грн і є однаковою для всіх будинків, тож сума у платіжці залежить виключно від обсягів споживання теплової енергії кожним житловим будинком. 

– І що впливає на них?

— Це залежить від безлічі різноманітних чинників: це і конструктивні особливості житлового будинку — стан зовнішніх огороджувальних конструкцій, наявність утеплення, конфігурація та поверховість будівлі (чим більше відношення площі огороджувальних конструкцій до опалювальної площі будинку, тим більше тепла необхідно для підтримання нормативної температури в приміщеннях) — і кількість діб в обліковому періоді, і температура зовнішнього повітря та температура повітря в приміщеннях у розрахунковому періоді, і звичайний людський фактор. Хочу нагадати, що нормативною для житлових приміщень є температура 18-20°С. Необхідно добре усвідомлювати, що кожен додатковий градус збільшує вартість послуги опалення на 5-7%. 

— Тобто у Полтаві фактично не знайдеш двох будинків, які б споживали однакову кількість теплової енергії?

— Так. Це доводить проведений нашими фахівцями аналіз. Узяти, наприклад, два будинки по вул. Івана Мазепи, 29 і вул. 23 Вересня, 1-А. Вони обидва п’ятиповерхові, шестипід’їздні. Проте один – повністю утеплений, другий – майже без утеплення. За підсумками опалювального періоду, перший спожив на 17% тепла менше. Є аналогічний приклад по однакових за кількістю поверхів, квартир житлових будинках по вул. Великотирнівській, 4 та вул. Київське шосе, 88. Перший з них за кошти мешканців обладнаний індивідуальним тепловим пунктом (ІТП) з автоматичним погодним регулятором кількості теплової енергії на потреби опалення. Вартість опалення для мешканців першого будинку, за підсумками минулого опалювального сезону, на 22% менша порівняно з вартістю опалення у другій багатоповерхівці. Проте, наголошую, про додаткове встановлення погодозалежного регулювання тут подбали самі мешканці. Це обійшлося їм приблизно в 100 тис. грн. Окупиться проект уже через чотири-п’ять років.

— Яким чином знімають показання з будинкових приладів обліку тепла? 

— Підприємство впроваджує дистанційну система збору даних показників теплових лічильників. На сьогодні вона працює вже в більшості оснащених обліковими приладами будинків. Дізнатися ці дані полтавці можуть, зокрема, із паперових рахунків, які надсилає споживачам «Полтаватеплоенерго». Якщо модем на будинковому приладі обліку не встановлений, тоді показники планово знімають працівники підприємства у присутності представника балансоутримувача й уповноваженої особи від громади житлового будинку. Відповідального мешканці обирають на загальних зборах. А фахівці «Полтаватеплоенерго» проводять інструктаж: знайомлять із принципом роботи теплового лічильника, як відбувається зняття показників, методами регулювання та консультують з інших питань, які виникають у споживачів. Загалом, регулювання кількості теплової енергії, що надходить до осель споживачів, можна проводити за рахунок як якості, так і кількості теплоносія. Якісне регулювання відбувається на котельнях підприємства згідно з температурним графіком залежно від температури зовнішнього повітря. А кількість теплоносія вже можна регулювати в кожному окремому будинку. Тут мешканці самі визначають температурний режим та його підтримують, у тому числі і в перехідні періоди. У більшості будинків відповідальні особи вже обрані. Щоб провести інструктаж для представника будинку, треба звернутися до служби приладів обліку та контролю за якістю теплопостачання. Розташована вона за адресою: м. Полтава, вул. Генерала Духова, 5, поряд із абонентською службою «Полтаватеплоенерго»

— А яка ситуація із квартирними лічильниками тепла й гарячої води?

— На сьогодні на обліку підприємства перебувають прилади обліку гарячої води 51 тис. домогосподарств, ними користуються у 77% споживачів, котрі отримують послугу з централізованого постачання гарячої води. Що ж стосується індивідуальних (квартирних) лічильників теплової енергії в оселях полтавців, то на абонентському обліку підприємства їх 3,2 тис. одиниць. Нагадаю, вони можуть бути встановлені лише у житлових будинках з поквартирним (горизонтальним) розподілом теплоносія, більшість з яких введені в експлуатацію вже у 2000-х роках. А це лише 5% будинків нашого міста. Понад 81% мешканців таких будинків індивідуальні прилади обліку тепла вже встановили й сплачують за послугу з опалення відповідно до фактично спожитої кількості теплової енергії. 

— Яка нині процедура повірки лічильників?

— Згідно з Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», повірка квартирних приладів обліку на сьогодні проводиться за кошти споживачів. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, цього року вилучила з тарифу на послуги «Полтаватеплоенерго» таку складову як повірка лічильників. На сьогодні для виконання повірки водолічильників в нас укладені договори з комунальним підприємством ПОР «Полтававодоканал» і ТОВ «Еталон-АСП». Хочу звернути увагу полтавців: установлення приладу обліку гарячої води неможливе без установлення лічильника холодної. І навпаки. Тому їхню повірку доцільно проводити одночасно. У «Полтававодоканалі» ця послуга по обох приладах обліку включає в себе розпломбування/опломбування фахівцями (безкоштовно), демонтаж/монтаж лічильників і встановлення/зняття тимчасових вставок у мережу водопостачання на час відсутності облікових приладів, доставку їх до атестованої метрологічної лабораторії та, власне, перевірку стану лічильників, приведення їх до ладу в разі потреби. Комплекс робіт з повірки одночасно двох водолічильників у «Полтававодоканалі» коштує 349,06 грн. Державна повірка триває два тижні. «Еталон-АСП» виконує роботу протягом доби — без зняття лічильників на місті їх встановлення за допомогою переносної атестаційної установки. Вартість повірки у цьому випадку становить 300 грн. Є й третій варіант — упоратися власними силами. За тестування приладів обліку в метрологічних лабораторіях «Полтаватеплоенерго» та «Полтававодоканал» візьмуть відповідно 2х47,94 грн=95,88 грн і 2х53,31 грн=106,62 грн. Але сюди їх слід привезти самостійно, завчасно замовивши розпломбування та опломбування лічильників у КП ПОР «Полтававодоканал» (послуга безкоштовна), демонтувавши й установивши замість лічильників тимчасові вставки в мережу водопостачання. Робота буде виконана за тиждень. Кінцевим результатом незалежно від того, хто проводить повірку, має стати відповідне свідоцтво, видане ДП «Полтавастандартметрологія». Для приладів обліку гарячої води, теплової енергії міжповірочний термін на сьогодні становить чотири роки. Стосовно ж повірки квартирних лічильників теплової енергії, то її проведення відбувається інакше. Повірку та ремонт квартирних лічильників теплової енергії споживачі виконують власними силами, замовивши розпломбування та опломбування у фахівців ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» за адресою: вул. Генерала Духова, 5. Підприємство рекомендує виконувати повірку квартирних лічильників тепла в метрологічній лабораторії заводу-виробника або його офіційних представників. Крім повірки, вони діагностують елемент живлення, здійснюють перевірку програмного забезпечення, що поки що неможливо зробити в Полтаві. Так, більшість встановлених квартирних лічильників тепла – марки Sensus. Вартість їх повірки в метрологічній лабораторії представника заводу-виробника ТОВ «Сенсус Україна» складає 726 грн. Вартість опломбування лічильника становить 143,88 грн. Додатково слід передбачити витрати на демонтаж, доставку та монтаж приладу.

«Полтаватеплоенерго»: За умови раціонального користування тепловою енергією будинкові теплові лічильники зменшують платіжки за опалення на 15%

 

Будинкові лічильники теплової енергії, — зазначають фахівці обласного комунального підприємства «Полтаватеплоенерго», — у більшості випадків перебувають на балансі ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», а отже, їх обслуговування, ремонт і повірка відбуваються за рахунок коштів підприємства.

Світлана Панченко
Газета «ПОЛТАВСЬКИЙ ВІСНИК»