В усьому винні тепломережі?

2014-01-22

 

 

Причиною цього питання послужили постанови Кабінету Міністрів України № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води й водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води й водовідведення» і № 151 «Про затвердження Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води й водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості».

Почнемо з назви цих постанов. Відкриваємо настільну книгу фахівців «Довідник проектувальника. Опалення» за редакцією І.Г. Старовєрова, відкриваємо підручники «Опалення» А.І. Сканаві, А.К. Андрієвського або А.Я. Ткачука й не знаходимо застосованого в постанові терміна «централізоване опалення». Є місцеве, поквартирне, центральне, районне опалення. Відкриваємо «Довідковий посібник. Водяні теплові мережі» під ред. Н.К. Громова, Е.П. Шубіна й також не знаходимо терміна «централізоване опалення». Є словосполучення «централізоване теплопостачання». Можливо, хтось колись десь не навмисно об'єднав або підмінив терміни «централізоване теплопостачання» і «центральне опалення», отримавши «централізоване опалення». Але при цьому весь вантаж проблем опалення переклали на централізоване теплопостачання...

Межею розподілу централізованого теплопостачання й центрального опалення є тепловий пункт. Усе, що відбувається до нього й у ньому, — це питання до теплопостачання. Усе, що відбувається в ньому й після нього, — це питання до опалення. Відкриваємо будь-які підручники, довідники, будівельні норми. Знаходимо, що опалення — підтримка в приміщеннях нормованої температури повітря. Як так відбулося, що за зниження якості послуги опалення, тобто при холодних квартирах, завжди винувато централізоване теплопостачання. Адже згідно до постанови № 151 знижується оплата за опалення при температурі повітря у квартирі нижче нормативної. Отже, знижується оплата й за теплопостачання.

Чи винне теплопостачання в зниженні температури повітря у квартирах? За Постановами № 630 та № 151 відповідь однозначна — ТАК. Якщо шукати відповідь по суті цього питання, то вона не така вже й однозначна.

Припустимо, у нас ідеальні тепломережі. До теплового пункту подається достатня кількість теплової енергії. У квартирах холодно. У відповідності до Постанов № 630 та № 151, незважаючи на достатність поставленої теплової енергії в будинок, населення повинне заплатити за теплопостачання менше, ніж належить. Чому? Адже теплопостачання впоралося зі своїм завданням. Звичайно, не будемо ідеалізувати наші тепломережі. Їм ще дуже далеко до ідеальних не тільки з технічної, але й з ментальної точок зору. Вони ще не мислять категоріями європейських тепломереж такими як: зниження викидів в атмосферу, зниження енергоспоживання кінцевими споживачами, задоволеність кінцевого споживача надаваними послугами та ін.

Якість послуги опалення, безумовно, залежить від якості теплопостачання. Жодних сумнівів, з цього приводу, бути не може. Але, теплопостачання — далеке не єдиний фактор, що впливає на якість послуги опалення.

Нікого вже не дивують факти заміни опалювальних приладів, запірно-регулювальної арматури на них, заміни трубопроводів, встановлення додаткових насосів, приєднання до стояків обладнання підігріву підлоги, виносу опалювального приладу на балкон, збільшення площі кімнати за рахунок площі балкону, збільшення площі кухні за рахунок зменшення товщини наріжної стіни з середини та багато іншого. Усе це є несанкціонованим втручанням користувачів як у систему опалення так, і в теплову оболонку будинку. Результат: повне гідравлічне й теплове розбалансування системи опалення — комусь тепло, а комусь не дуже. Кому холодно, — той має можливість, у відповідності до Постанов № 630 та № 151, зменшити оплату за опалення, тобто недоплачувати за теплопостачання. Чи винне теплопостачання? Однозначно — НІ.

А чи відповідає система опалення проектним даним? Це проблема систем опалення не тільки порівняно нових будинків, де нерідко зустрічаються випадки повної невідповідності комплектації системи й невідповідності будівельним нормам. Це також проблема систем опалення старих будинків, де замість запроектованої системи з верхнім розведенням застосована П -подібна, та й ще з радіаторами, які в таких системах не варто використовувати. Результат: невідповідність температури повітря у квартирах нормативним значенням. Чи винні в цьому тепломережі? Однозначно — НІ.

При будівництві використані: не двокамерні, а однокамерні вікна; зменшена або зовсім відсутня теплоізоляція; у старих будинках протяги гуляють у міжпанельних швах. Результат: невідповідність температури повітря у квартирах нормативним значенням. Чи винне теплопостачання? Однозначно — НІ.

Ще одну «болячку» опалення — тарифи — повісили на теплопостачання. Адже жодна із систем опалення Радянського Союзу не відповідала радянським нормам проектування. Не була забезпечена вимога по тепловій і гідравлічній стійкості систем. Результат: системи споконвічно приречені споживати на 20…30 % більше теплової енергії, ніж їм потрібно. Відповідно й плата за опалення вище. Чи винне теплопостачання? Однозначно — НІ.

Що старіша система опалення, то більше у ній проблем, навіть якщо ніхто в неї не втручався. Причина тому — внутрішня корозія трубопроводів і опалювальних приладів. Гідравлічний опір системи опалення за тридцять років може збільшитися у кілька разів (у відповідності до згаданого вище довідника проектувальника). Результат: теплоносій у меншій кількості циркулює в системі й, відповідно, знижується температура повітря в приміщеннях. Чи винне теплопостачання? Двозначно — і ТАК, і НІ. Практика спорожнювання систем опалення від теплоносія у міжопалювальний період, що застосовувалася раніше, а іноді й зараз, тільки погіршує ситуацію. Але, навіть без спорожнювання системи, не уникнути корозії. Отже, не уникнути зменшення температури повітря у квартирах. Тим більше, якщо систему не промивати десятиліттями.

Таким чином, необхідно, насамперед, встановити причини погіршення якості опалення. Потім на підставі причин ухвалювати рішення щодо зниження плати. Головне — приймати рішення не стільки про зменшення плати, скільки про усунення цих причин.

Спрощено, розглядати причинно-наслідкові зв'язки неякісної послуги опалення варто в такий спосіб:
  • якщо на вході у будинок і в систему опалення не дотримуються необхідні параметри теплоносія, необхідно встановити відповідальність теплопостачальних / теплорозподіляючих організацій;
  • якщо дії кого-небудь із сусідів призвели до погіршення температури повітря в інших квартирах, необхідно встановити відповідальність сусіда;
  • якщо вікна, балконні двері, теплоізоляція будинку, система опалення не відповідають проектній документації й будівельним нормам, необхідно встановити відповідальність будівельної компанії й тих, хто прийняв будинок в експлуатацію;
  • якщо визначена сукупність перерахованих вище причин, необхідно встановити консолідовану відповідальність організацій і осіб.

Аналогічна ситуація і з системами гарячого водопостачання (ГВП). Ті ж причини: втручання користувачів (заміна приладів сушіння рушників, приєднання до системи ГВП обладнання опалення підлоги і таке ін.), невідповідність систем будівельним нормам (за температурою води, за балансуванням системи, за теплоізоляцією трубопроводів і т.д.). Чи Винне теплопостачання у всьому цьому? Однозначно — НІ.

Встановити причини неякісного опалення й гарячого водопостачання — це складно. Треба проводити організаційні перетворення. Треба поліпшувати нормативно-законодавчу базу або, хоча б, виконувати існуючу. Куди простіше всі проблеми повісити на теплопостачання. Але це не правильно. Теплопостачальним / теплорозподіляючим організаціям треба більш активно відстоювати свої інтереси. Не забуваючи, звичайно ж, поліпшувати якість теплопостачання.

Міжгалузева Асоціація «Укртеплокомуненерго»

За матеріалами:
Інформаційне агентство УК «УКРАЇНА КОМУНАЛЬНА»
Адреса ресурсу:
http://jkg-portal.com.ua/ua
Адреса матеріалу:
http://blog.jkg-portal.com.ua/ua/blog/one/vo-vsem-vinovaty-teploseti
 

 

Друкувати

АКТУАЛЬНО

2023-10-09  
 

«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»: 
Про встановлення тарифів підприємства на 2023-2024 рр

Рішенням Полтавської обласної ради № 669 від 28 липня 2023 року «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго», зі змінами, внесеними рішенням №687 від 26 вересня 2023 року, встановлено тарифи на теплову енергію, її виробництво транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, які введено  в дію з 1 жовтня 2023 року.

Тарифи для населення залишаються на рівні тарифів, встановлених у 2021 році. Для категорії " інші споживачі" тариф зменшено,у зв'язку зі зменшенням вартості газу для цієї категорії. З тарифами можна ознайомитись на  офіційному сайті підприємства.

Пресслужба «Полтаватеплоенерго»

Щоб завжди бути у курсі подій на підприємстві і новин від його структурних підрозділів, підписуйтесь на нас у Facebook, Instagram, Viber чи Telegram.
 

КОРИСНО

ОФІЦІЙНО