Показники з більшості будинкових лічильників тепла «Полтаватеплоенерго» збирає дистанційно, — Володимир ПАСІЧКО

2018-09-14  


ПОКАЗНИКИ З БІЛЬШОСТІ БУДИНКОВИХ ЛІЧИЛЬНИКІВ ТЕПЛА «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ЗБИРАЄ ДИСТАНЦІЙНО, — ВОЛОДИМИР ПАСІЧКО

Часто у споживачів послуг підприємства виникають запитання щодо обліку споживання теплової енергії. За відповідями на них ми звернувся до головного інженера Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» Володимира Пасічка.


— Володимире Степановичу, скільки житлових будинків міста обладнані приладами обліку тепла? Скільки з них установлені цього року? На скільки відсотків задоволено потребу в будинкових лічильниках?

— На сьогодні в Полтаві встановлено більше 1200 лічильників тепла, тобто охоплено понад 95% житлового фонду міста, який підприємство обслуговує. Цього року ми приділяли більшу увагу реконструкції та ремонту тепломереж, оскільки процес обладнання будинків тепловими лічильниками уже вийшов на фінішну пряму. А розпочаті в 2017-му роботи завершили, оснастивши лічильниками ще приблизно 100 житлових будинків.

— Як полтавці можуть контролювати, скільки їхній будинок споживає тепла?

— На кожен встановлений прилад обліку ми виготовляємо паспорт. Це власна ініціатива «Полтаватеплоенерго». У ньому вказується коротка характеристика лічильника, терміни державної повірки, параметри роботи. Якщо споживачі мають бажання самостійно регулювати подачу тепла, для них вказана розрахункова витрата теплоносія. Цей показник відображається на обчислювачі, дані можна порівняти з зазначеними в документі. Зазвичай більше ніж на 10% в один чи інший бік відхилення не буває. Іще при встановленні приладу обліку ми регулюємо витрати теплоносія. Це забезпечує нормативну температуру в помешканнях. Решта залежить від споживачів. Хтось хоче, щоб у квартирах було тепліше, і збільшує витрати, хтось, що трапляється частіше, воліє зекономити, а отже, зменшує їх.

— Чи є якась відповідальна особа від будинку, яка здійснює контроль витрат?

— Усім громадянам, які звертаються до підприємства з приводу регулювання кількості споживаної теплової енергії, ми рекомендуємо провести загальні збори мешканців будинку та обрати на них відповідальну особу, яка має час та бажання цим займатися. До приладу обліку необхідно підійти хоча б раз на добу, подивитися показники, якщо потрібно, вжити заходів. Після обрання відповідального на загальних зборах споживачам слід звернутися до «Полтаватеплоенерго» з протоколом зборів. Бажано, щоб це звернення було письмовим. Але можна й зателефонувати до служби контролю на номер 510-482. Наші фахівці розкажуть і покажуть відповідальним особам, якими мають бути розрахункові витрати теплоносія, де їх можна побачити на обчислювачах, як відрегулювати, ознайомлять із порядком дій залежно від намірів мешканців. Наприклад, де, що та наскільки треба прикрутити, якщо хочеться зекономити. Далі вже співвласникам будинку необхідно буде домовлятися між собою про комфортну температуру для всіх, адже завжди буває, що комусь тепліше у квартирі, комусь холодніше.

— Яким чином відбувається збір даних із лічильників?

— Усі прилади обліку встановлені в підвалах житлових будинків. До них не завжди легко дістатися, та й нашого персоналу не вистачить, аби з усіх лічильників міста за кілька днів зібрати необхідну інформацію. Тому ми обладнуємо лічильники засобами дистанційної передачі даних. Зараз встановлено близько 900 таких модемів. Якщо мешканці будинків бажають самі впевнитися в правильності такої передачі показників, це можна зробити в будь-який момент, ми нікому не відмовляємо. Що ж до решти лічильників, то з них дані доводиться знімати вручну, виходячи на об’єкти. Та скоро і до них дійде черга на обладнання модемами. Це, по-перше, підвищить ефективність використання робочого часу, а по-друге, дозволить швидко зводити баланс теплової енергії, тобто в реальному часі бачити обсяги споживання теплової енергії та її втрати при транспортуванні.

— Від чого насамперед залежить обсяг споживання теплової енергії й розмір плати за неї?

— На обсяг споживання тепла впливають кілька факторів. По-перше, розмір будівлі. Якщо порівняти одно- й багатоповерховий будинки, то в другому випадку питоме споживання на опалення 1 кв. м буде меншим за рахунок компактності розташування опалювальних площ. По-друге, характеристики огороджувальних конструкцій. Норми проектування житлового фонду, який зводили за часів Радянського Союзу, були зовсім іншими. Опір теплопередачі цих конструкцій значно нижчий, ніж вимагається нині. Тому втрати теплової енергії через огороджувальні конструкції, а отже, й обсяги її споживання більші, ніж у будинках, які зводилися пізніше. Щоб зменшити суми в платіжках, мешканцям будинків, зведених за старими нормами, необхідно провести утеплення. Також вагомим чинником, який впливає на обсяг спожитого тепла й, відповідно, розмір плати за послугу, є температура в приміщеннях. Ми розраховуємо технічні показники, орієнтуючись на підтримання в оселях містян температури 18-20°С. Але комусь може видатися цього замало, і в будинку збільшать витрати теплоносія. Зрозуміло, що це позначиться і на нарахуваннях за послугу з централізованого опалення.

— Що можуть зробити громадяни, щоб тепло з їхніх помешкань «не тікало»?

— По-перше, варто провести утеплення зовнішніх стін. По-друге, треба слідкувати, щоб не було елементарних втрат тепла – через розбите скло, незачинені двері тощо. Також можна замінити старі вікна на більш сучасні – металопластикові, енергозберігаючі. Усе це дозволяє зменшити суми в платіжках. За умови, що будинок обладнаний приладом обліку теплової енергії. Сам цей лічильник на розмір зекономленого теплоносія не впливає, але він дає можливість обрахувати економію при вживанні заходів з енергозбереження.

— Чи можете Ви дати мешканцям обладнаних приладами обліку житлових будинків поради, що вони могли б зробити, аби не мерзнути цієї зими й водночас заощаджувати?

— Упродовж останніх опалювальних сезонів не раз виникала ситуація, коли громадяни не могли дійти згоди щодо обсягів споживання теплової енергії. Частині – спекотно, і вона не хоче багато платити, частина мерзне й згодна платити більше, аби тільки в їхніх оселях було тепло. Компроміс тут знайти складно, але потрібно. Співвласники житлових будинків повинні спільно керувати своїм спільним майном. Чинне законодавство дозволяє їм прийняти будь-яке рішення на загальних зборах: щодо регулювання відпуску теплової енергії, утеплення, встановлення додаткового обладнання, яке дасть змогу автоматично регулювати витрати теплоносія тощо. У Полтаві мешканці кількох будинків таке обладнання вже придбали – скористалися пропозицією держави й отримали на покупку «теплий» кредит на пільгових умовах. Які його переваги? По-перше, це обладнання дозволяє якісніше збалансувати внутрішню систему. Не виникатимуть ситуації, коли одному спекотно, іншому холодно. По-друге, воно підтримує необхідний рівень витрат теплоносія залежно від погоди, без прив’язки до режиму роботи котельні. До речі, на котельнях ми також здійснюємо погодне регулювання теплопостачання. Однак більш точним воно може бути тільки в самому житловому будинку. Тому, щоб знайти баланс між теплом у квартирах та економією, треба перш за все розуміти: ніхто, окрім співвласників, керувати їхнім майном не буде – ні ЖЕО, ні «Полтаватеплоенерго».

— Чи потрібно встановлювати в помешканнях індивідуальні лічильники тепла?

— Два роки тому був прийнятий, а рік тому набув чинності Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Окрім вимог щодо комерційного обліку тепла, цей документ зафіксував вимоги й щодо індивідуального. Упродовж трьох років із дня набуття чинності він зобов’язує співвласників будинків установити прилади розподільного обліку. Це можуть бути окремі квартирні лічильники, якщо є технічна можливість їх установити. Якщо немає, кожен опалювальний прилад оснащується приладами-розподілювачами теплової енергії. І на підставі їхніх даних розподіляються обсяги спожитого тепла за комерційним (будинковим) лічильником. У будинках, зведених до 2000-х років, щоб організувати квартирний облік, треба суттєво реконструювати внутрішню систему теплопостачання, переробивши її на «горизонтальну». Це затратно, але дає можливості для подальшої значної економії. Установка приладів-розподілювачів, як передбачає закон, можлива тільки за наявності автоматичного регулюючого клапану на кожному приладі опалення. Щоб його зробити, необхідно замінити частину внутрішньої системи опалення в межах квартири. Який із цих варіантів вибрати, вирішувати співвласникам.

— Хто може встановлювати прилади обліку?

— Згідно з законом, орган виконавчої влади, у нашому випадку це Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, повинен розробити нормативний документ, у якому будуть прописані вимоги до встановлення лічильників і нарахування плати. Поки що цієї методики немає. Тільки-но підприємство її отримає, ми відразу повідомимо всі деталі споживачам.

Прес-служба «Полтаватеплоенерго».

Друкувати

АКТУАЛЬНО

 

"Полтаватеплоенерго" інформує

Шановні споживачі послуги з постачання гарячої води!

На сьогодні, для коректного проведення нарахувань за послугу з постачання гарячої води, підприємство проводить роботу з перевірки наявності магнітних стрічок, встановлених на індивідуальних приладах обліку гарячої води.

В разі відсутності або пошкодження магнітних стрічок вам необхідно  в термін до 31.07.2025 р. звернутись до підприємства. За умови своєчасного звернення, за заміною чи встановленням магнітних стрічок, нарахування залишатимуться за показниками лічильників.

Довідки за телефоном: 510-455 (багатоканальний).




КОРИСНО

ОФІЦІЙНО