«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»: Чи варто очікувати зростання вартості централізованого опалення?

ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»2020-12-29  


«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»:
Чи варто очікувати зростання вартості централізованого опалення?

2020 рік запам’ятається в Україні і в світі боротьбою із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 та спричиненим нею скороченням фінансових надходжень до сімейного бюджету більшості населення. Проте, на передодні новорічних свят, в Україні на перші позиції у ЗМІ вийшли не новини про досягнення у боротьбі із хворобою, а звістки про встановлення із 1 січня нового року тарифів на цілу низку ключових комунальних послуг. 
«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»: Чи варто очікувати зростання вартості централізованого опалення?

Кілька останніх тижнів із передових ЗМІ не сходять новини про стрімке зростання із 1 січня 2021 року тарифів на цілу низку ключових комунальних послуг. Зокрема зазнають істотних змін у бік збільшення тарифи на природний газ як товар, розподіл природного газу, розподіл електричної енергії, водопостачання та водовідведення.

Вже із 1 січня для населення у тарифі на електроенергію зникне пільгова ціна до 100 кВт*год, а невдовзі може з’явитися окрема графа — передача та розподіл електроенергії. Юридичні особи (у т.ч. і комунальні підприємства) — вже давно окремо сплачують за передачу і розподіл електричної енергії, а вартість безпосередньо електроенергії для цієї категорії споживачів взагалі переглядається щомісяця.

Донедавна у соціальних мережах «вангували» перегляд і вартості централізованого опалення. А днями стало відомо про встановлення нових тарифів на теплову енергію для 23-х підприємств на Україні. І хоча Полтави це поки що не стосується, адже мова йде про ТЕЦ і когенераційні установки, проте частина споживачів області, що мешкають у Кременчуці, вже із 1 січня відчують на собі зростання тарифів на тепло. 

Із чого складається тариф на централізоване опалення?

Розглянемо відповідь на це питання крізь призму чинного тарифу на послугу з централізованого опалення найбільшого у Полтаві та області підприємства, що надає такі послуги населенню — обласного комунального підприємства «Полтаватеплоенерго»

«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»: Чи варто очікувати зростання вартості централізованого опалення?


Аналіз складових чинного тарифу на централізоване опалення для потреб населення, дає можливість скласти чітке уявлення про призначення коштів, котрі «Полтаватеплоенерго» отримує від населення Полтави, Карлівки, Машівки, Решетилівки і Котельви, в рахунок оплати за послуги опалення.

Зокрема, перша і найбільша стаття видатків — це енергетична складова: сукупна вартість природного газу та електричної енергії, разом з їх розподілом і транспортуванням — 71%.

Друга за величиною стаття видатків — це податки та збори до бюджету: ПДВ, ЄСВ, податок на прибуток, внески на регулювання тощо — майже 19%.

Отже кошти, які «Полтаватеплоенерго» після отримання останніх від споживачів переказує до відповідних установ, сукупно складають практично 90% від вартості надаваної послуги з централізованого опалення.

Наступною статтею видатків є видатки на оплату праці (розмір якої регламентується державою), що в свою чергу складають майже 6%.

Решта — це виробничі інвестиції (регламентується Інвестиційною програмою підприємства і щорічно затверджується НКРЕКП) та витрати для забезпечення діяльності підприємства, які разом складають близько 4% від вартості послуги з централізованого опалення.

Як змінювалися складові тарифу останнім часом?

У структурі собівартості теплової енергії фактична паливна складова становить близько 70%. З них, 57% — вартість безпосередньо природного газу, решта — це вартість послуги з розподілу природного газу та його транспортування.

Останнім часом спостерігається стабільне стрімке зростання вартості природного газу. Наприклад у червні — 2 142 грн/тис.куб.м (без ПДВ і транспортування). Причому уже на листопад заявлена вартість останнього на рівні 5 375 грн/тис.куб.м (без ПДВ і транспортування). Як бачимо, у цьогорічний опалювальний сезон підприємства галузі комунальної теплоенергетики України увійшли із здорожчавшим у 2,5 рази природним газом.

«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»: Чи варто очікувати зростання вартості централізованого опалення?

 

Та й упродовж опалювального періоду НАК «Нафтогаз України» продовжує збільшувати вартість блакитного палива як для побутових споживачів, так і для підприємств ТКЕ (теплокомуненерго). Зокрема, грудневі розцінки на газ  порівняно із ціною у листопаді зросли на 14%.

Та це не єдине, що останнім часом істотно збільшило свою вартість.

Вже із 1 січня 2021 року істотно здорожчає послуга з розподілу природного газу. Її вартість складе 1 930,00 грн/тис.куб.м. Тоді як рік тому, у грудні 2019 року, вартість цієї послуги в Полтаві була майже у 3 рази меншою і становила лише 674,40 грн/тис.куб.м (див. інфографіку).

Також, якщо порівнювати грудень поточного року з аналогічним попереднім періодом, то необхідно відмітити і понад 40%-ве зростання вартості електричної енергії (див. інфографіку). Вона є невід’ємною частиною технологічного процесу генерації теплової енергії, її транспортування та постачання споживачам.

На 19% підвищиться з 1 січня 2021 року і тариф на водопостачання. У порівнянні з груднем минулого року останній зріс на 29% (див. інфографіку). Нагадаємо, саме вода виступає в ролі теплоносія, який забезпечує транспортування і постачання теплової енергії до місць її споживання.

Чи вплинуть ці зміни на тариф?

У підсумку, основна частина собівартості теплової енергії для підприємств ТКЕ (теплокомуненерго) постійно й істотно зростає. Полтава також не є виключенням. Постійне зростання складових тарифу на теплову енергію неминуче впливає і на її вартість для кінцевого споживача — полтавців.

Коли зміниться тариф на тепло у Полтаві?

Нещодавно через офіційний сайт «Полтаватеплоенерго» інформувало своїх споживачів про встановлення двоставкових тарифів на послуги підприємства

Увага!Нагадаємо, застосування цього тарифу відтерміноване на строк до двох місяців від моменту набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» та затвердження Кабінетом Міністрів України типових публічних договорів про приєднання і про надання комунальних послуг відповідно. Докладніше тут.

На момент встановлення цей тариф був економічно обґрунтованим. Проте зміни, яких зазнають його складові вже із першого дня нового року, в ньому не відображені. Отже, до моменту його застосування (не раніше березня 2021 року), величина тарифу має бути скоригована відповідно до зміни величин його складових.

Підсумки і перспективи

Наостанок необхідно зауважити: «Полтаватеплоенерго» постійно вживає всіх можливих заходів зі зменшення собівартості генерації теплової енергії, її транспортування і постачання споживачам. Проте, темпи росту вартості складових тарифу, і в першу чергу це стосується енергоносіїв (які складають понад 70% фактичної собівартості), — повністю нівелюють ці зусилля полтавських теплоенергетиків.

Увага!Окремо хочемо зауважити: ми глибоко занепокоєні підходом НАК «Нафтогаз України» до ціноутворення на природний газ для підприємств ТКЕ. Упродовж цьогорічного міжопалювального періоду вона неодноразово декларувала свої багатомільярдні збитки. У незалежного стороннього спостерігача може скластися думка, що із настанням осені (і особливо зараз — упродовж опалювального періоду) чергове збільшення тарифу на основне джерело тепла в Україні, є нічим іншим як намаганням усю свою «збитковість» перекласти на плечі споживачів теплової енергії. А найбільше її споживає в Україні саме населення. До того ж, хочемо звернути увагу, що ціна природного газу для надання послуг з централізованого опалення підприємствами ТКЕ, не лише вище за ціну для побутового споживання, а й навіть на 20% вища за ринкову

Доречи, за інформацією окремих ЗМІ, заробітна плата топ-керівників НАК «Нафтогаз України», із настанням нового року, зросте ще на 56%

Тож, на превеликий жаль, залишається констатувати: якщо найближчим часом тенденція щодо стабільного зростання вартості енергоносіїв не зміниться — то у короткостроковій перспективі докладені підприємством зусилля споживачі зможуть відчути лише у вигляді поліпшення стабільності і якості надаваних ним послуг.

Пресслужба «Полтаватеплоенерго».


Щоб завжди бути у курсі подій на підприємстві і новин від його структурних підрозділів, підписуйтесь на нас у Facebook, Instagram, Viber чи Telegram.

Друкувати

АКТУАЛЬНО


Через стрімке зростання вартості енергоносіїв та послуг з їх розподілу, що відбулися па початку цього року, упродовж останніх кількох тижнів країною прокотилися кілька хвиль тарифних «майданів». Не обійшли вони і наше місто. Щодо фахової оцінки ситуації на ринку енергоносіїв для надання комунальних послуг населенню та перспектив штучного втримання на плаву НАК «Нафтогаз України» за рахунок згортання соціальних програм по всій країні, читайте у матеріалі нижче.
«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»: До чого призведе латання «боргових дірок» Нафтогазу коштом місцевих бюджетів та рядових українців?

Тематика різкого зростання вартості енергоносіїв та послуг із їх розподілу, без перебільшення стала темою №1 для обговорення у ЗМІ, соціальних мережах та інших інтернет-майданчиках нашої країни. Багато експертів намагалося дати свою оцінку ситуації, що склалася. Але, на наше переконання, найвдалішим вийшов аналіз ситуації та передумов її виникнення у одного із провідних ділових інтернет-видань України UBR.ua. Авторам вдалося не лише фахово і багатогранно висвітлити становище галузі, але й зробити це мовою зрозумілою не лише для фахівців. Отже, до першоджерела…Щоб завжди бути у курсі подій на підприємстві і новин від його структурних підрозділів, підписуйтесь на нас у Facebook, Instagram, Viber чи Telegram.
 Кінець 2020 року запам’ятався полтавцям і всьому населенню нашої країни не лише традиційним очікуванням низки новорічних свят, а й хвилюванням через істотне здорожчання практично всіх комунальних послуг. Із настанням 2021 року це хвилювання спонукало громади цілої низки міст спочатку до стихійного перекриття доріг, а пізніше — зібрало організовані мітинги біля адміністративних будівель. То яким має бути вихід із цієї ситуації?..
«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»: Вартість природного газу для надання послуг опалення населенню має відповідати вартості газу для населення

Питання вартості комунальних послуг та їх частки по відношенню до щомісячного сукупного сімейного бюджету кожної з українських родин — є досить болючими для обговорення на всіх рівнях. 

Підвищення тарифів на природний газ та послуги з його розподілу в Україні відбулися не вперше. Ймовірно, що підстави для такого перегляду є — але!..Щоб завжди бути у курсі подій на підприємстві і новин від його структурних підрозділів, підписуйтесь на нас у Facebook, Instagram, Viber чи Telegram.

КОРИСНО

«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ІНФОРМУЄ: Із понеділка, 19 жовтня, абонентська служба призупиняє прийом споживачів

ШАНОВНІ СПОЖИВАЧІ !
 
У зв’язку різким погіршенням епідеміологічної ситуації, пов'язаних з пандемією коронавірусу COVID-19, та віднесенням міста Полтави до «червоної» карантинної зони, із понеділка, 19 жовтня поточного року, абонентська служба «Полтаватеплоенерго» тимчасово призупиняє прийом споживачів.

Упродовж дії у нашому місті карантинних обмежень, які передбачені для «червоної» карантинної зони, «Полтаватеплоенерго» та його абонентська служба працюватимуть... 
 


Щоб завжди бути у курсі подій на підприємстві і новин від його структурних підрозділів, підписуйтесь на нас у Facebook, Instagram, Viber чи Telegram.
 
 

ОФІЦІЙНО