2022-01-21
«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ІНФОРМУЄ:
Як змінився рахунок на послуги підприємства та чим викликані ці зміни?
Нещодавно «Полтаватеплоенерго» поінформувало споживачів про зміни, які відбулися на початку грудня 2021 року — одночасний перехід на двоставковий тариф та зміну порядку нарахування вартості надаваних послуг. Ця новина викликала підвищену цікавість споживачів послуг підприємства. Тож спробуємо докладніше зупинитися на цих змінах і розібратися у сучасних підходах до розподілу спожитих споживачами послуг.
До поштових скриньок споживачів послуг «Полтаватеплоенерго» вже надходять рахунки за грудень 2021 року. А ще раніше із ними можна ознайомитися на електронних ресурсах підприємства — у «Особистому кабінеті споживача» та за допомогою інфо-ботів у Viber чи Telegram.
І попри зовнішню схожість оновленого рахунку на попередні аналоги — він доволі сильно відрізняється від решти за своєю структурою і змістом.
Тож, про все по черзі.
Як розподіляється теплова енергія в межах житлового будинку?
Із 1 грудня 2021 року розподіл обсягів спожитої теплової енергії у житлових будинках міста та районних центрах області проводиться у відповідності до вимог Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. №830 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 р. №1022).
Порядок проведення такого розподілу визначається ст.10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, що затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.12.2018 №315.
Раніше, до моменту внесення змін у механізм розподілу теплової енергії у житлових будинках, загальна кількість теплової енергії за розрахунковий період, визначена на підставі показань вузлів комерційного обліку теплової енергії, розподілялася пропорційно до опалюваних площ квартир. У складі цієї послуги споживачам загалом проводилися нарахування за послугу з централізованого опалення, спожиту на опалення квартир або приміщень, місць загального користування (МЗК), втрати теплової енергії у розподільчих трубопроводах системи опалення будинку. Окремо такі нарахування проводилися та відображалися у рахунках споживачів, у чиїх квартирах встановлені вузли розподільного обліку теплової енергії або автономні системи опалення.
Наразі, алгоритм проведення розподілу зазнав змін і схематично може бути відображеним наступним чином.
І. Обсяг теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення — втрати теплової енергії у трубопроводах та в обладнанні внутрішньобудинкової системи поза межами опалювальних приміщень, а також обсяг теплової енергії від транзитних ділянок трубопроводів, що надходять у приміщення з індивідуальним опаленням та приміщення, у якому відсутня комунальна послуга.
Нині, цей обсяг розподіляється між усіма квартирами та нежитловими приміщеннями, які знаходяться у житловому будинку незалежно від наявності або відсутності послуги, а саме:
— із послугою постачання теплової енергії;
— із індивідуальним опаленням;
— у яких послуга відсутня (приміщення без постійного джерела опалення).
ІІ. Теплова енергія на опалення місць загального користування (МЗК) (сходові клітки, загальний коридор й інші приміщення спільного використання) та допоміжних приміщень (колясочні, комори, сміттєкамери, шахти і машинні відділення ліфтів).
Розподіляється між усіма квартирами, мешканці яких користуються місцями, що призначені для забезпечення експлуатації будинку й обслуговування його мешканців.
ІІІ. Теплова енергія на опалення приміщень.
Розподіляється між усіма квартирами та нежитловими приміщеннями, які отримують послугу з постачання теплової енергії.
Для споживачів, приміщення яких оснащені вузлами розподільного обліку, питоме споживання теплової енергії на 1кв.м площі квартири (чи іншого приміщення) не може становити менше мінімальної частки.
Мінімальна частка середнього питомого споживання теплової енергії дорівнює 50% від середнього питомого споживання теплової енергії на опалення.
Таке донарахування здійснюється з метою унеможливлення опалення приміщень за рахунок суміжних опалювальних приміщень або опалювальних місць загального користування та допоміжних приміщень, запобіганню утворення грибків та плісняви в приміщеннях, а також недопущення зниження нормативного строку експлуатації приміщення/будівлі.
Як новий перерозподіл тепла в будинку вплине на рахунки його мешканців?
Підсумовуючи викладене вище, слід зазначити, що збільшення рядків у рахунках відбулося внаслідок розширення аналітики складових нарахувань за послугу з постачання теплової енергії. При цьому загальна кількість розподіленої між квартирами теплової енергії не перевищує загальний обсяг теплової енергії, визначений за показаннями вузлів комерційного обліку.
Більше того, сама логіка нової редакції Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, спрямована дотримання справедливого перерозподілу тепла (а отже і його вартості) між усіма споживачами у межах житлового будинку. На практиці це означає, що «економити» на опаленні своєї оселі коштом сусідів, які в такому випадку обігріватимуть не лише себе, — стало економічно не вигідно! До того ж, навіть у разі такої «економії», за тепло усе одно платити доведеться, а із сусіда відповідна частина оплати буде знята!
Як розподіляється теплова енергія у житлових будинках не обладнаних будинковим тепловим лічильником?
Для будинків, в яких вузол комерційного обліку теплової енергії не встановлено, загальний (фактичний) обсяг спожитої послуги з постачання теплової енергії розраховується за максимальним тепловим навантаженням будинку з урахуванням фактичної кількості годин постачання теплової енергії та фактичної середньомісячної температури зовнішнього повітря. Із зазначеним навантаженням, в розрізі адрес житлових будинків, можна ознайомитися у договорі або на офіційному сайті підприємства.
При розрахунках теплового навантаження «Полтаватеплоенерго» використовувало наявну у нього інформацію про проектне рішення будинку.
Для житлових будинків, які збудовані та введені в експлуатацію до 2000 року, теплове навантаження на опалення будівель, на які відсутня проєктна документація, визначається за формулою 2.14 КТМ 204 України 244-94 «Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні».
Співвласники житлового будинку можуть своїм коштом замовити виготовлення енергетичного паспорту. На підставі цього документу, виданого ліцензійною для виконання таких робіт організацією, фахівці підприємства на наступні періоди внесуть уточнення до своєї бази. Особливо актуальним це буде після проведення заходів з комплексного утеплення.
Для визначення кількості фактично спожитої житловим будинком теплової енергії, необхідно невідкладно обладнати його комерційним (будинковим) приладом обліку теплової енергії.
Окремо хочемо наголосити, що відповідно до порядку формування тарифів на послугу з постачання теплової енергії відсутній тариф «на опалення 1 кв.м опалювальної площі квартири». Нагадаємо, такий тариф застосовувався раніше на послугу з централізованого опалення (така послуга наразі відсутня!) і мав усереднене по всіх житлових будинках значення незалежно від його технічних і конструктивних особливостей.
Отже, тариф «на опалення 1 кв.м» не відображав плату за фактично спожиту у житловому будинку теплову енергію.
Для прикладу, будинки малої поверховості (2-3-поверхові) споживають на опалення кожного квадратного метра опалювальної площі щонайменше удвічі більше тепла ,порівняно із середньостатистичною 9-10-ти поверхівкою).
Який вигляд має нова форма рахунку за послуги підприємства?
Фактично, всі рахунки, що надсилає «Полтаватеплоенерго» своїм споживачам можна розділити на дві категорії: для житлових будинків із індивідуальним поквартирним обліком теплової енергії та без нього.
Розглянемо докладніше обидва приклади.
Пресслужба «Полтаватеплоенерго».
Щоб завжди бути у курсі подій на підприємстві і новин від його структурних підрозділів, підписуйтесь на нас у Facebook, Instagram, Viber чи Telegram.