«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ІНФОРМУЄ: Як змінився рахунок на послуги підприємства та чим викликані ці зміни?

2022-01-21  


«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ІНФОРМУЄ:
Як змінився рахунок на послуги підприємства та чим викликані ці зміни?

Нещодавно «Полтаватеплоенерго» поінформувало споживачів про зміни, які відбулися на початку грудня 2021 року — одночасний перехід на двоставковий тариф та зміну порядку нарахування вартості надаваних послуг. Ця новина викликала підвищену цікавість споживачів послуг підприємства. Тож спробуємо докладніше зупинитися на цих змінах і розібратися у сучасних підходах до розподілу спожитих споживачами послуг.

До поштових скриньок споживачів послуг «Полтаватеплоенерго» вже надходять рахунки за грудень 2021 року. А ще раніше із ними можна ознайомитися на електронних ресурсах підприємства — у «Особистому кабінеті споживача»  та за допомогою інфо-ботів у Viber чи Telegram. 

І попри зовнішню схожість оновленого рахунку на попередні аналоги — він доволі сильно відрізняється від решти за своєю структурою і змістом.

Тож, про все по черзі.

Як розподіляється теплова енергія в межах житлового будинку?

Із 1 грудня 2021 року розподіл обсягів спожитої теплової енергії у житлових будинках міста та районних центрах області проводиться у відповідності до вимог Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. №830 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 р. №1022).  

Порядок проведення такого розподілу визначається ст.10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»  та Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, що затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.12.2018 №315. 

 

«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ІНФОРМУЄ: Як змінився рахунок на послуги підприємства та чим викликані ці зміни?

  

Раніше, до моменту внесення змін у механізм розподілу теплової енергії у житлових будинках, загальна кількість теплової енергії за розрахунковий період, визначена на підставі показань вузлів комерційного обліку теплової енергії, розподілялася пропорційно  до опалюваних площ квартир. У складі цієї послуги споживачам загалом проводилися нарахування за послугу з централізованого опалення, спожиту на опалення квартир або приміщень, місць загального користування (МЗК), втрати теплової енергії у розподільчих трубопроводах системи опалення будинку. Окремо такі нарахування проводилися та відображалися у рахунках споживачів, у чиїх квартирах  встановлені вузли розподільного обліку теплової енергії або автономні системи опалення.

Наразі, алгоритм проведення розподілу зазнав змін і схематично може бути відображеним наступним чином.

«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ІНФОРМУЄ: Як змінився рахунок на послуги підприємства та чим викликані ці зміни?

  

І. Обсяг теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення — втрати теплової енергії у трубопроводах та в обладнанні внутрішньобудинкової системи поза межами опалювальних приміщень, а також обсяг теплової енергії від транзитних ділянок трубопроводів, що надходять у приміщення з індивідуальним опаленням та приміщення, у якому відсутня комунальна послуга.

Нині, цей обсяг розподіляється між усіма квартирами та нежитловими приміщеннями, які знаходяться у житловому будинку незалежно від наявності або відсутності послуги, а саме:
   — із послугою постачання теплової енергії;
   — із індивідуальним опаленням;
   — у яких послуга відсутня (приміщення без постійного джерела опалення).


ІІ. Теплова енергія на опалення місць загального користування (МЗК)  (сходові клітки, загальний коридор й інші приміщення спільного використання) та допоміжних приміщень (колясочні, комори, сміттєкамери, шахти і машинні відділення ліфтів).

Розподіляється між усіма квартирами, мешканці яких користуються місцями, що призначені для забезпечення експлуатації будинку й обслуговування його мешканців.

ІІІ. Теплова енергія на опалення приміщень.

Розподіляється між усіма квартирами та нежитловими приміщеннями, які отримують послугу з постачання теплової енергії.

Для споживачів, приміщення яких оснащені вузлами розподільного обліку, питоме споживання теплової енергії на 1кв.м площі квартири (чи іншого приміщення) не може становити менше мінімальної частки. 
Мінімальна частка середнього питомого споживання теплової енергії дорівнює 50% від середнього питомого споживання теплової енергії на опалення.

Таке донарахування здійснюється з метою унеможливлення опалення приміщень за рахунок суміжних опалювальних приміщень або опалювальних місць загального користування та допоміжних приміщень, запобіганню утворення грибків та плісняви в приміщеннях, а також недопущення зниження нормативного строку експлуатації приміщення/будівлі.

Як новий перерозподіл тепла в будинку вплине на рахунки його мешканців?

 

«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ІНФОРМУЄ: Як змінився рахунок на послуги підприємства та чим викликані ці зміни?

 

Підсумовуючи викладене вище, слід зазначити, що збільшення рядків у рахунках відбулося внаслідок розширення аналітики складових нарахувань за послугу з постачання теплової енергії. При цьому загальна кількість розподіленої між квартирами теплової енергії не перевищує загальний обсяг теплової енергії, визначений за показаннями вузлів комерційного обліку.

Більше того, сама логіка нової редакції Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, спрямована дотримання справедливого перерозподілу тепла (а отже і його вартості) між усіма споживачами у межах житлового будинку. На практиці це означає, що «економити» на опаленні своєї оселі коштом сусідів, які в такому випадку обігріватимуть не лише себе, — стало економічно не вигідно! До того ж, навіть у разі такої «економії», за тепло усе одно платити доведеться, а із сусіда відповідна частина оплати буде знята! 

Як розподіляється теплова енергія у житлових будинках не обладнаних будинковим тепловим лічильником?


Для будинків, в яких вузол комерційного обліку теплової енергії не встановлено, загальний (фактичний) обсяг спожитої послуги з постачання теплової енергії розраховується за максимальним тепловим навантаженням будинку з урахуванням фактичної кількості годин постачання теплової енергії та фактичної середньомісячної температури зовнішнього повітря. Із зазначеним навантаженням, в розрізі адрес житлових будинків, можна ознайомитися у договорі або на офіційному сайті підприємства. 

При розрахунках теплового навантаження «Полтаватеплоенерго» використовувало наявну у нього інформацію про проектне рішення будинку.

Для житлових будинків, які збудовані та введені в експлуатацію до 2000 року, теплове навантаження на опалення будівель, на які відсутня проєктна документація, визначається за формулою 2.14 КТМ 204 України 244-94 «Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні».

Співвласники житлового будинку можуть своїм коштом замовити виготовлення енергетичного паспорту. На підставі цього документу, виданого ліцензійною для виконання таких робіт організацією, фахівці підприємства на наступні періоди внесуть уточнення до своєї бази. Особливо актуальним це буде після проведення заходів з комплексного утеплення.

Для визначення кількості фактично спожитої житловим будинком теплової енергії, необхідно невідкладно обладнати його комерційним (будинковим) приладом обліку теплової енергії.

Окремо хочемо наголосити, що відповідно до порядку формування тарифів на послугу з постачання теплової енергії відсутній тариф «на опалення 1 кв.м опалювальної площі квартири». Нагадаємо, такий тариф застосовувався раніше на послугу з централізованого опалення (така послуга наразі відсутня!) і мав усереднене по всіх житлових будинках значення незалежно від його технічних і конструктивних особливостей. 

Отже, тариф «на опалення 1 кв.м» не відображав плату за фактично спожиту у житловому будинку теплову енергію.

 
Для прикладу, будинки малої поверховості (2-3-поверхові) споживають на опалення кожного квадратного метра опалювальної площі щонайменше удвічі більше тепла ,порівняно із середньостатистичною 9-10-ти поверхівкою).

Який вигляд має нова форма рахунку за послуги підприємства?

Фактично, всі рахунки, що надсилає «Полтаватеплоенерго» своїм споживачам можна розділити на дві категорії: для житлових будинків із індивідуальним поквартирним обліком теплової енергії та без нього.

Розглянемо докладніше обидва приклади.

 

«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ІНФОРМУЄ: Як змінився рахунок на послуги підприємства та чим викликані ці зміни?


«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ІНФОРМУЄ: Як змінився рахунок на послуги підприємства та чим викликані ці зміни?

 


Пресслужба «Полтаватеплоенерго».


Щоб завжди бути у курсі подій на підприємстві і новин від його структурних підрозділів, підписуйтесь на нас у Facebook, Instagram, Viber  чи Telegram.

Друкувати

АКТУАЛЬНО

  
 Директор комерційний «Полтаватеплоенерго» Роман Кашин:«Запровадження двоставкового тарифу є взаємовигідним варіантом у відносинах між підприємством і споживачами теплової енергії»

Як змінився порядок нарахувань на підприємстві? Чому відбулось збільшення тарифів з 1 травня під час дії воєнного стану, чи потрібно платити  за опалення в літній період? Відповіді на ці та інші запитання дав - директор комерційний  «Полтаватеплоенерго» Роман Кашин.

— Дійсно за травень місяць підприємство «Полтватеплоенерго» здійснило нарахування за послугу з постачання теплової енергії. Ця величина має назву умовно-постійна частина плати і є складовою двоставкового тарифу.

Двоставковий тариф – фактично одноставковий тариф, розподілений на дві складові: умовно-змінна частина, умовно-постійна частина.
Умовно-змінна частина складається з витрат на паливо - природний газ та електроенергію і обліковується комерційними приладами обліку.
Постійна частина тарифу нараховується впродовж року, щомісяця рівними частинами. Це витрати підприємства на ремонтні роботи котелень та теплових мереж, оновлення обладнання, заробітну плату, податкові зобов’язання, амортизацію обладнання, розподіл газу, за який підприємство також сплачує щомісячно.
Для підприємства такий підхід до застосування тарифу дає змогу отримувати кошти для проведення робіт з підготовки теплового господарства до опалювального періоду.
Перевагою двоставкового тарифу для споживачів є те що для них зменшується фінансове навантаження в опалювальний період (з квітня по жовтень вони сплачують 25% вартості теплової енергії в опалювальний період).
До речі, протягом декількох років підприємство в міжопалювальний період в рахунках рекомендувало споживачам оплачувати 50% від нарахування в зимові місяці. Кожен третій цим користувався, чим зменшував фінансове навантаження зимою.

Якщо згадати історію застосування тарифів, то до 2014 року нарахування  вже проводилися щомісячно, протягом року, а в 2015 році перейшли на нарахування лише в опалювальний період.
Запровадження двоставкового тарифу є взаємовигідним варіантом у відносинах між підприємством і споживачами теплової енергії, тому такий підхід вже застосовується в багатьох містах...Щоб завжди бути у курсі подій на підприємстві і новин від його структурних підрозділів, підписуйтесь на нас у Facebook, Instagram, Viber чи Telegram.
 


КОРИСНО


«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» ПОВІДОМЛЯЄ:  З 1 травня підприємство вводить в дію тарифи на послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, прийняті рішенням Полтавської обласної ради № 286 від 21 жовтня 2021 року. 

З 1 травня 2022 року у розрахунках з населенням ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» застосовуватиме тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, затверджені рішенням Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286, зі змінами, внесеними рішенням  № 326 від 09 грудня 2021 року. Ці тарифи були встановлені ще 21 жовтня 2021 року, але, у зв’язку з підписанням "Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 рр.", застосування тарифів було відтерміновано до закінчення опалювального періоду 2021/2022 років. 

Ознайомитись з текстом рішення та розміром тарифів споживачі мають змогу за наступним посиланням:Полтавська обласна рада рішення №286
Звертаємо увагу, що тарифи розраховані і встановлені в залежності від способу виробництва та постачання послуги, а саме:
- без урахування витрат на утримання та ремонту центральних теплових пунктів та без урахування витрат на утримання та ремонту індивідуальних теплових пунктів (надання послуги здійснюється безпосередньо від котелень підприємства);
- з урахуванням витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів та без урахування витрат на утримання та ремонт індивідуальних теплових пунктів (надання послуги здійснюється від центральних теплових пунктів - ЦТП);
- без урахування витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів та з урахуванням витрат на утримання та ремонт індивідуальних теплових пунктів (надання послуги здійснюється за допомогою індивідуального теплопункту – ІТП);
- для будинків, обладнаних системою автономного теплопостачання (дахові котельні).

Необхідно зауважити, що тарифи на послугу з постачання теплової енергії для багатоквартирних будинків, обладнаних системами автономного опалення встановлені окремо для кожного будинку (дахові котельні).

Тарифи на послугу з постачання гарячої води у разі, коли гаряча вода виробляється за допомогою систем автономного опалення або індивідуального теплового пункту, що перебувають на балансі ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» також встановлені окремо для кожного будинку.
Більш детальна інформація розміщена на офіційному сайті підприємства  «Полтаватеплоенерго» у розділі «Тарифи для потреб населення».

Пресслужба «Полтаватеплоенерго»

Щоб завжди бути у курсі подій на підприємстві і новин від його структурних підрозділів, підписуйтесь на нас у Facebook, Instagram, Viber  чи Telegram.
 


 

ОФІЦІЙНО