2024-12-12
"ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО": енергетичні паспорти та зниження витрат домогосподарств на оплату послуги теплопостачання на 46%
Більшість об’єктів житла у Полтаві будувалась у 60-70-х роках минулого століття та мають низькі теплотехнічні характеристики огороджуючих конструкцій, що не відповідають сучасним стандартам та мають надмірні тепловтрати. Співвласники одного із будинків у Полтаві впровадили комплекс енергоефективних заходів відповідно до програми «Енергодім». ЇЇ реалізація дозволила значно скоротити непродуктивні втрати тепла та підвищити якість опалення помешкань, а також знизила витрати домогосподарств на оплату послуг з централізованого теплопостачання на 46%.
У січні 2020 року підприємству був встановлений двоставковий тариф для всіх категорій споживачів. Система оплати на базі двоставкового тарифу є економічно обґрунтованою для усіх учасників ринку теплової енергії і дозволяє зменшити фінансове навантаження на споживачів в опалювальний період. При двоставкових тарифах упродовж опалювального періоду споживач сплачує умовно-змінну частину за фактично спожиту теплову енергію відповідно до показників теплового лічильника та умовно-постійну частину, що сплачується протягом року і визначається згідно із максимальним тепловим навантаженням.
Теплове навантаження будівель, приєднаних до котелень підприємства, визначається за показниками типових або індивідуальних проєктів, за якими збудовані такі об’єкти. За їх відсутності теплове навантаження визначається розрахунково, відповідно до чинних нормативних документів. Це є основою визначення планових обсягів реалізації теплової енергії. При цьому фактичне споживання тепла, на яке впливає багато чинників, не завжди відповідає розрахунковим обсягам. Значне зменшення споживання теплової енергії в першу чергу відбувається за рахунок проведення капітального ремонту огороджуючих будівельних конструкцій (заміна вікон, утеплення фасадів, балконів, лоджій), автоматизації інженерних вводів, влаштування індивідуальних теплових пунктів, регулюванню приладів обліку тепла.
Більшість об’єктів житла у Полтаві будували у 60-70-х роках минулого століття та мають низькі теплотехнічні характеристики огороджуючих конструкцій, що не відповідають вимогам сьогодення. Тому значна енергоємність багатоквартирних будинків масової забудови обумовлена саме надмірними тепловтратами через будівельні конструкції. Утеплення житлових будинків, доведення теплозахисних властивостей їхніх огороджуючих конструкцій до вимог існуючих нормативів, незважаючи на доволі значні одноразові фінансові затрати, дозволить швидко окупити реконструкцію та у подальшому заощадити значні кошти на експлуатаційних витратах.
Нині проєктувальники, будівельники та енергетичні компанії все більше уваги приділяють енергоефективності будівель і споруд. Цим варто цікавитись і самим мешканцям будинків, адже від цього залежить не лише якість опалення їхніх помешкань, а й витрати на оплату цієї послуги. Маємо показовий приклад.
Так, співвласники одного із будинків у Полтаві по проспекту Миру,18 впровадили енергоефективні заходи відповідно до програми «Енергодім». Реалізація програми проводилась у кілька етапів і дозволила значно скоротити непродуктивні втрати тепла через будівельні конструкції, підвищити якість опалення помешкань і, як наслідок, скоротити споживання теплової енергії та знизити витрати домогосподарств на оплату послуг із централізованого теплопостачання на 46%.
При цьому ОСББ замовляло і виготовляло енергетичні паспорти з визначенням фактичної величини теплового навантаження після кожного етапу впровадження енергоефективних заходів:
І етап (2022 рік) – встановлення сучасних віконних блоків на сходових клітинах та у житлових приміщеннях, виконання утеплення горища та торців будинку. На цьому етапі величина теплового навантаження на опалення становила 0,689500 Гкал/год (зменшення на 23% від початкового значення).
ІІ етап (2023 рік) – виконано часткове утеплення фасадів будинку. Величина теплового навантаження на опалення становила 0,620707 Гкал/год (зменшення на 32% від початкового значення) .
ІІІ етап (2024 рік) – виконано повне утеплення фасадів. Остаточне навантаження становить 0,488900 Гкал/год (зменшення на 46% від початкового значення).
У кінцевому результаті це призвело до зменшення щомісячного нарахування плати за умовно-постійною складовою тарифу на 5 грн на 1 м2, тобто в середньому на 300 грн для кожної квартири в місяць.
Нині у Полтаві зацікавлені співвласники житлових будинків, які дійсно прагнуть визначити фактичне теплове навантаження на опалення з урахуванням упровадження енергоефективних заходів і внесення змін в огороджуючі конструкції будівель, власними силами виготовили 15 індивідуальних енергетичних паспортів, розроблених сертифікованими енергоаудиторами. Визначені у паспортах навантаження враховані підприємством при нарахуванні умовно-постійної частини плати, і цей досвід необхідно поширювати.
Пресслужба "Полтаватеплоенерго"
Щоб завжди бути у курсі подій на підприємстві і новин від його структурних підрозділів, підписуйтесь на нас у Facebook, Instagram, Viber.