Заощаджуйте на… «штрафах»

2013-02-14

 

 
 
Для більшості полтавців тема сплати за комунальні послуги, зокрема за теплопостачання, важлива, навіть злободенна. Але чимало людей, навіть маючи змогу оплатити рахунок, легковажать цим, сподіваючись, що заборгованість спишуть або ж вона почекає. Через такий підхід, кажуть у ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», складнощі виникають не лише у підприємства, споживачі також ризикують сплатити більше, ніж могли б. Тож про те, як полтавцям не втратити свої кревні на оплаті послуг, говоримо із Тетяною Ковшар, начальником абонентської служби ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».

 
Яка сьогодні у Полтаві ситуація із розрахунками за спожите тепло, та чим можуть загрожувати заборгованості у масштабах підприємства?

Цю тему порушують не вперше, однак вона і досі актуальна: лише протягом 2012 року заборгованість населення зросла на 6%. Протягом січня цього року борг споживачів збільшився на 700 тис. гривень, а в сумі сягнув 56,5 млн. гривень. Ці кошти підприємство могло б спрямувати на розрахунки за отриманий природний газ, оскільки за кожен день прострочки газопостачальна компанія вимагає сплати значних штрафів.

Серед людей є чимало різних версій щодо списання боргів і нарахування пені. Чим може загрожувати несплата? 

Насамперед варто розуміти, що споживачам, які не погоджуються оплатити послуги теплопостачання, все одно доведеться це зробити. Але в тому разі, коли борг уже існує, вони зазнають додаткових витрат у вигляді сплати інфляційних збитків і 3% річних.
Також на боржників покладається відшкодування судового збору, сума якого на сьогодні досить значна — 114,70 грн. У разі, коли борг стягують державні виконавці — додатково 10% від загальної суми боргу в дохід держави.
Із досвіду можу сказати, що споживачі, які зазнали таких додаткових витрат, паралельно з погашенням боргу, як правило, кардинально змінюють своє ставлення до оплати послуг теплопостачання.
Наведу конкретний приклад: споживач заборгував підприємству 803,93 грн. За рішенням суду з нього стягнуто заборгованість з урахуванням інфляційних збитків, 3% річних і судових витрат, усього 2 999,17 грн. Дана справа перебуває в стадії примусового виконання, внаслідок чого боржник сплатить на користь підприємства 2 999,17 грн, на користь держави за проведення виконавчих дій – 299,92 грн. Якби він раніше звернув увагу на заборговану суму – міг би уникнути значної переплати. 

Багато споживачів вважає, що існує мораторій на стягнення з населення пені за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг, але чи так це?

Дійсно, є Закон України «Про заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги», яким до 1 січня 2011 року було заборонено стягувати з населення пеню за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги у зв’язку з невиконанням державою зобов’язань за грошовими виплатами. З 1 січня 2011 року дію цього Закону припинено та дозволено стягнення пені за житлово-комунальні послуги з кожного боржника без винятку. Одночасно право підприємства на стягнення пені закріплено нормами глави 49 Цивільного кодексу України, ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 24, 25 Закону України «Про теплопостачання» та п. 30 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення і типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року. 
На початку 2011 року в країні активно обговорювалося питання врегулювання граничного розміру пені для населення. Нині у стадії розгляду перебуває законопроект щодо обмеження розміру неустойки для фізичних осіб. Це означає, що уряд планує запровадити обмеження розміру неустойки, який не повинен перевищувати суми основного боргу. Але погодьтеся: сплата штрафу в розмірі боргу за теплопостачання разом із погашенням самого боргу – це значні суми. 
Враховуючи ці законодавчі ініціативи, які, я впевнена, рано чи пізно набудуть форми Закону України, підприємство планує найближчим часом запровадити стягнення з боржників пені.

Отже, про що варто пам’ятати споживачам тепла?

Людям, які потребують державної допомоги в оплаті комунальних послуг, раджу не накопичувати борги, а своєчасно звертатися до територіальних управлінь праці та соціального захисту населення за оформленням субсидії. 
Підсумовуючи сказане, хочу зазначити, що впровадження стягнення пені жодним чином не вплине на розрахунки сумлінних платників послуг теплопостачання. А ось тим, хто заборгував і продовжує накопичувати борги, варто найближчим часом вирішити питання їх погашення. Адже стягнення заборгованості в примусовому порядку – питання безспірне, яке з боку підприємства потребує витрат часу, а з боку боржника — сплати додаткових витрат, котрі за загальним підсумком перевищать розмір самого боргу. 

Сергій Лещенко
 
За матеріалами:
Обласна щотижнева ГАЗЕТА «ПОЛТАВСЬКИЙ ВІСНИК»
Адреса ресурсу:
http://www.visnyk.poltava.ua/
Адреса матеріалу:


 

Друкувати

АКТУАЛЬНО

 
Сплачуйте за тепло кешбеком від держави

Національний кешбекдержавна програма, яка повертає громадянам 10% від витрат на українські товари чи послуги. Отриманий кешбек можна використати для оплати комунальних послуг. Проект реалізується Міністерством економіки у співпраці з Міністерством цифрової трансформації, Національним банком і Кабінетом міністрів України.

Як це працює:

Оформіть спеціальну картку (віртуальну в банківському додатку або фізичну у відділенні).

Визначте картку(и) для розрахунків за покупки.

Купуйте українські товари, отримуйте кешбек на спецрахунок.

Використовуйте кешбек для оплати комунальних послуг.


Ключові переваги:


Економія до 3000 гривень на місяць.

Цільове використання на комунальні послуги.

Проста система нарахування та використання коштів.

Підтримка вітчизняних виробників.

Приєднуйтесь до "Національного кешбеку" – заощаджуйте на комунальних платежах, підтримуючи українське виробництво!



КОРИСНО

ОФІЦІЙНО