Модернізовані та повністю реконструйовані котельні Полтави зекономлять сотні тисяч кубометрів газу

2014-11-13


 

 

Модернізовані та повністю реконструйовані котельні Полтави зекономлять сотні тисяч кубометрів газу


У Полтаві триває опалювальний сезон, який розпочався 21 жовтня. Про те, скільки всього було зроблено для того, аби у квартири містян прийшло тепло, розповів головний інженер підприємства «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» Володимир Пасічко.
Розмова проходила на території повністю реконструйованої котельні підприємства по вулиці Червоноармійській, 7.

— Володимире Степановичу, розкажіть, будь ласка, про підготовку до опалювального сезону 2014-2015рр.

– Протягом цьогорічного «ремонтного» періоду наше підприємство виконало значний обсяг робіт з реконструкції, капітального та поточного ремонту обладнання котельних і теплових мереж. Серед основних заходів, що були реалізовані протягом 2014 року, — повна реконструкція двох котелень підприємства за адресами вул. Червоноармійська, 7, і Майдан Незалежності, 16. На зазначених котельнях були замінені не лише застарілі котли, а й насосне обладнання та системи автоматизації, завдяки чому ми змогли перевести обидві котельні на роботу в автоматизованому режимі, що при експлуатації не потребують постійної присутності обслуговуючого персоналу. Крім того, була проведена часткова модернізація котельні за адресою вул. Жовтнева, 42, із заміною газопальникових блоків і систем автоматики на сучасні, від провідних європейських виробників. Зазначені заходи дали змогу забезпечити роботу і цієї котельні вже у нинішньому опалювальному періоді у повністю автоматизованому режимі. Загалом наше підприємство у новий опалювальний період увійшло із 43-ма автоматизованими котельнями, що, погодьтеся, досить непоганий показник, враховуючи їх загальну чисельність на підприємстві у 94 одиниці.

Якщо ж говорити про транспортування теплової енергії, то фахівці підприємства «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» протягом міжопалювального періоду провели реконструкцію майже 6 км теплових мереж, використавши для цього попередньо ізольовані трубопроводи (Авт. - із пінополіуретановою ізоляцією). Окрім цього виконано і ряд інших щорічних заходів з підготовки до опалювального сезону. До них входить оновлення систем хімводопідготовки та насосного парку підприємства, заміна аварійних ділянок теплових мереж, налаштування котельного обладнання, відновлення теплової ізоляції, встановлення перетворювачів частоти тощо.

Відповідно до затверджених планів і графіків 22 вересня поточного року всі роботи з підготовки теплового господарства до зими були завершені. Представниками Департаменту житлово-комунального господарства та інспекції Держенергонагляду підписано акт готовності теплового господарства нашого підприємства до роботи в опалювальний період 2014-2015 рр.

— Перелік зробленого вражає. Скільки коштів знадобилося, аби все це реалізувати?

— Загальна вартість заходів, що були реалізовані цього року, перевищує 27 мільйонів гривень.

— Вкладення таких коштів передбачає якусь віддачу. Скільки плануєте зекономити чи вже зекономили?

— Якщо вести розмову про очікувані обсяги економії від робіт, виконаних лише цього року на всіх об’єктах підприємства (Авт. - як у обласному центрі, так і за його межами), то вони такі: економія природного газу — на рівні 720 тисяч кубічних метрів, відповідно електроенергії — близько 400 тисяч кіловат-годин. Загальна вартість ресурсів, що планується зекономити, перевищує два мільйони гривень.

— Володимире Степановичу, а 720 тисяч кубічних метрів природного газу — це багато чи мало?

— Фактично цих обсягів достатньо, наприклад, для опалення житлового будинку на 360 квартир протягом усього опалювального періоду. Але хочу окремо зазначити — це внесок тільки цьогорічних робіт у сукупну економію енергоресурсів нашим підприємством. Роботою ж у цьому напрямку ми планомірно займаємося вже кілька років поспіль.

— Ми з вами знаходимось у реконструйованій котельні (Авт. - котельня за адресою вул. Червоноармійська, 7). Розкажіть, що було зроблено саме тут.

— Так, це один з об’єктів, де була проведена дуже велика робота. Ще навесні цього року тут знаходилися морально і фізично застарілі котли НІІСТУ-5 із коефіцієнтом корисної дії (ККД) менше 81%. Протягом ремонтного періоду виконана повна реконструкція зі встановленням сучасних котлів Viessmann із ККД 95%. Сучасна система автоматизації котельні дозволяє здійснювати контроль та управління віддалено — без постійної присутності обслуговуючого персоналу. Очікувана економія природного газу тільки на зазначеній котельні становить 13%, у середньому обсязі споживання це близько 165 тисяч кубічних метрів природного газу на рік. Також розраховуємо зекономити близько 80 тисяч кіловат-годин електричної енергії. Крім того, зменшаться витрати і на фонд заробітної плати. Загалом по цій котельні ми очікуємо на рівень економії не менше одного мільйона гривень на рік. Загальна ж вартість реконструкції даного об’єкта становила майже 3,5 мільйона гривень. Тобто, якщо говорити про термін окупності інвестицій, то він не перевищує чотири роки — а це досить гарний показник.
 

Модернізовані та повністю реконструйовані котельні Полтави зекономлять сотні тисяч кубометрів газу


Модернізовані та повністю реконструйовані котельні Полтави зекономлять сотні тисяч кубометрів газу


Модернізовані та повністю реконструйовані котельні Полтави зекономлять сотні тисяч кубометрів газу

 

— А чи є регулювання подачі тепла з огляду на температуру на вулиці? Раніше обладнання навряд чи враховувало, що вночі, як зараз, наприклад, мороз, а вдень — температура із позначкою «+». Саме тому часто люди відкривали вікна і кватирки, бо в квартирах було дуже жарко, опалювали вулицю фактично.

— Котельня, на якій ми знаходимося, має сучасну систему автоматизації, що автоматично цілодобово відслідковує температуру зовнішнього повітря і в залежності від зміни цієї температури встановлює температуру теплоносія, що необхідна для забезпечення оптимального рівня опалення в оселях споживачів наших послуг. Тобто змінюється температура — автоматично змінюються параметри теплоносія, а це, в свою чергу, дає змогу значно підвищити раціональність споживання енергоносіїв і, звісно, насамперед природного газу.

— Ви також сказали, що котельня не потребує постійної присутності обслуговуючого персоналу, чи означає це зменшення кількості операторів у котельні?

— Так. До реконструкції цілодобову роботу котельні протягом опалювального періоду забезпечувало чотири оператори, після реконструкції потреба у них повністю відсутня, оскільки все автоматизовано. Управління ж котельнею виведене на центральний диспетчерський пункт підприємства і диспетчер, який там постійно чергує, має можливість дистанційно контролювати її роботу, а в разі потреби навіть включити її чи, наприклад, зупинити.

— Нині багато говориться про котельні на альтернативному паливі. Чи буде щось подібне у нашому місті?

— Уже кілька років на території обласного центру працюють дві котельні підприємства, котрі у якості енергоносія використовують пелети та тріску із деревини. Зараз же на фінішну пряму виходить планування робіт в рамках підготовки теплового господарства підприємства до наступного опалювального періоду 2015-2016 рр. І серед іншого передбачається реконструкція котельні підприємства за адресою вул. Сільськогосподарська, 21, де планується встановлення сучасних твердопаливних котлів. Наразі виготовляється проектна документація, оголошений тендер на закупівлю котельного обладнання. Вибір саме цієї котельні викликаний тим, що, по-перше, вона знаходиться не в центральній частині міста із дуже великою щільністю забудови, і, по-друге, основним споживачем теплової енергії цієї котельні є геріатричний інтернат для людей похилого віку, тобто споживач, який сплачує за опалення і природний газ за цінами значно вищими, ніж для населення. Зміна ж енергоносія у цьому конкретному випадку дозволить чи не вдвоє знизити фінансове навантаження на цю соціально важливу бюджетну установу міста.

— Незважаючи на ремонти та реконструкцію, ми все одно спостерігаємо чимало розритих мереж у дворах і на дорогах нашого міста.

— Так, на жаль, на початку опалювального сезону не вдалося уникнути поривів на теплових магістралях. Вони і зараз ще періодично виникають, хоч і набагато рідше. Але хочу запевнити, що термін ліквідації цих поривів, як правило, не перевищує 12-ти годин, а ліквідація більшості з них узагалі займає лише кілька годин. А взагалі хотілося б зазначити, що попри наші багаторічні роботи по заміні зношених теплових мереж, з понад 200 кілометрів трубопроводів опалення та гарячого водопостачання, що перебувають на балансі підприємства, нам, незважаючи на брак коштів, усе одно вдалося оновити майже чверть, причому вже з використанням попередньо ізольованих труб. Зрозуміло, що на їх цілковиту заміну потрібно дуже багато коштів, які, на жаль, у підприємства відсутні. Але ми щороку робимо те, що у наших силах, і продовжуватимемо поступову заміну старих комунікацій на нові і сучасні, із терміном експлуатації понад 25 років. З іншого ж боку, підприємство продовжує виконання цьогорічних поточних планових ремонтів, і виконання робіт на окремих ділянках теплових мереж у нашому місті зовсім не є ознакою ліквідації аварійної ситуації.

— Скільки газу споживають полтавці за рік?

— Насамперед необхідно зазначити, що обсяги споживання природного газу населенням нашого міста, як і будь-якого іншого, напряму залежать від температури зовнішнього повітря. Тому рік у рік цей показник, звичайно, змінюється. Так у 2013 році на потреби населення Полтави та чотирьох районних центрів області (смт. Котельва, смт. Машівка, смт. Решетилівка та м. Карлівка) протягом усього календарного року підприємством використано майже 100 мільйонів кубічних метрів природного газу. З іншого боку, від початку нинішнього опалювального періоду середньодобова температура коливається у межах від -4 до +7 градусів за шкалою Цельсія. Централізоване теплопостачання в такому температурному проміжку, на тлі проведених робіт по підвищенню енергоефективності технологічного обладнання підприємства, дає нам усі підстави очікувати у цьому році істотного зниження річних обсягів споживання природного газу котельнями підприємства.

Користуючись нагодою та від імені всього трудового колективу обласного комунального підприємства «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», Володимир Пасічко зазначив, що на підприємстві переконані — полтавці не мають жодних підстав для хвилювання щодо готовності підприємства нести тепло і затишок до кожної оселі нашого міста, незважаючи на примхи природи, і цієї зими, як і завжди, ніхто із полтавців не залишиться сам на сам із холодом!

Оксана ХАНАС

За матеріалами: Обласна щотижнева ГАЗЕТА «ПОЛТАВСЬКИЙ ВІСНИК»
Адреса ресурсу: http://www.visnyk.poltava.ua/
Адреса матеріалу: https://yadi.sk/i/UJ4QKFFachsHL

 

Друкувати

АКТУАЛЬНО

 
Сплачуйте за тепло кешбеком від держави

Національний кешбекдержавна програма, яка повертає громадянам 10% від витрат на українські товари чи послуги. Отриманий кешбек можна використати для оплати комунальних послуг. Проект реалізується Міністерством економіки у співпраці з Міністерством цифрової трансформації, Національним банком і Кабінетом міністрів України.

Як це працює:

Оформіть спеціальну картку (віртуальну в банківському додатку або фізичну у відділенні).

Визначте картку(и) для розрахунків за покупки.

Купуйте українські товари, отримуйте кешбек на спецрахунок.

Використовуйте кешбек для оплати комунальних послуг.


Ключові переваги:


Економія до 3000 гривень на місяць.

Цільове використання на комунальні послуги.

Проста система нарахування та використання коштів.

Підтримка вітчизняних виробників.

Приєднуйтесь до "Національного кешбеку" – заощаджуйте на комунальних платежах, підтримуючи українське виробництво!



КОРИСНО

ОФІЦІЙНО