«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»: Як почати раціонально користуватися тепловою енергією?

2021-03-25  


«ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»:
Як почати раціонально користуватися тепловою енергією?

Опалювальний період 2020-2021 рр. виявився не лише аномально холодним за кілька останніх років, а й, судячи з прогнозу синоптиків, ризикує навіть встановити своєрідний рекорд тривалості. Проте, попри нічні заморозки, весна все частіше нагадує про своє наближення. Тож все більше громад житлових будинків нашого міста замислюються про можливість скорочення енергоспоживання на опалення житлових будинків удень та в періоди значного підвищення температури зовнішнього повітря. Це і перебування в оселях дозволить зробити комфортнішим, й дасть змогу із настанням весни істотно заощадити на опаленні. Про можливість самостійно визначати режими теплоспоживання на опалення житлових будинків читайте нижче.

Опалювальний сезон 2020-2021 рр. розпочався в Полтаві 22 жовтня минулого року. Проте 2020 рік виявився багатим на погодні сюрпризи  на зміну аномально теплому листопаду прийшов грудень, який характеризується найнижчою із 2018 року середньомісячною температурою зовнішнього повітря. Та й цьогорічні січень і лютий  також виявилися найхолоднішими за останні кілька років. Зараз, за вікном березень, — а на прихід такої довгоочікуваної весни, поки що доводиться лише сподіватися.

Проте, більшість громад житлових будинків нашого міста вже почали замислюватися про пошук шляхів скорочення енергоспоживання на опалення житлових будинків вдень та упродовж періодів значного підвищення температури зовнішнього повітря. Це і перебування в оселях зробить комфортнішим, й дозволить істотно заощадити на опаленні. То які чинники необхідно враховувати аби уся теплова енергія, що надходить до будівлі , використовувалась раціонально і споживачам не доводилося витрачати зайвих коштів зі своїх сімейних бюджетів?

Як відбувається регулювання обсягів споживання тепла?

Необхідно розуміти, що регулювання обсягів теплоспоживання буває різним. Зокрема, воно може відбуватися як за рахунок якості теплоносія, так і його кількості.

Якісне регулювання — це прерогатива підприємства-теплопостачальника. Воно відбувається безпосередньо на котельнях «Полтаватеплоенерго» за рахунок встановлення температури теплоносія, який надходить одночасно до усіх будівель приєднаних до відповідної котельні. Щоб температура повітря у приміщеннях будинку трималася в межах нормативних значень, працівники підприємства підтримують температуру теплоносія на рівні, що відповідає погодним умовам.

Кількісне ж регулювання може здійснюватися в кожній окремій багатоповерхівці. У цьому випадку громада житлового будинку самостійно вирішує, яка температура в будинку буде прийнятною для всіх, і підтримує її. Тут для споживачів важливо домовитись між собою, чи вони погодяться на нормативну температуру в +18-20°С або ж матимуть у квартирах +25°С, але й сплачуватимуть більше. 

Слід наголосити на доцільності проведення кількісного регулювання в основному упродовж перехідних періодів (навесні й восени), коли денна температура зовнішнього повітря може перевищувати +5–8°С, або у короткострокові періоди значного підвищення температури зовнішнього повітря. Це дозволить уникнути так званих «перетопів» і збереже кошти споживачів.

Однак, необхідно застерегти: конструкції внутрішньобудинкових систем опалення мають обмеження щодо кількісного регулювання. Щоб не допустити гідравлічного розбалансування системи опалення, не можна зменшувати витрати теплоносія нижче за передбачені проектною документацією для кожного житлового будинку. Якщо система розбалансується, теплопостачання відчутно погіршиться, а в окремих квартирах опалення може взагалі бути відсутнім. Тому, коли температура зовнішнього повітря починає перевищувати +5-8°С, а тепло в будинок уже або ще подається, більш доцільно буде на певний час повністю призупиняти подачу теплоносія на систему опалення. Це і забезпечить раціональне використання теплової енергії, і гарантує рівні умови для всіх споживачів у користуванні опаленням.

Як почати заощаджувати на опаленні за рахунок раціонального теплокористування?

Аби громаді житлового будинку почати самостійно визначати індивідуальний режим теплоспоживання, необхідно зробити кілька простих кроків. Зокрема.

Перший крок, щоб самостійно регулювати споживання теплової енергії в житловому будинку, — обрати відповідальну особу. Для цього мешканці багатоповерхівки проводять загальні збори, на яких визначаються з прийнятним для всіх температурним режимом усередині приміщень й обирають уповноваженого представника.

Далі споживачам необхідно письмово поінформувати «Полтаватеплоенерго» про факт обрання відповідальної особи і підтвердити його копією протоколу зборів з підписами всіх учасників. Отримавши письмове звернення мешканців, фахівці служби контролю за збутом теплової енергії  безпосередньо на місці встановлення будинкового лічильника тепла, проінструктують обраного уповноваженого щодо роботи вузла обліку. Інструктаж передбачає розгляд основних підходів до кількісного регулювання подачі теплоносія до будинку і принципів роботи теплового лічильника. Відповідальна особа навчиться знімати показники лічильника, оцінювати витрати теплоносія , тощо.

Мешканці більшості багатоповерхівок нашого міста вже обрали відповідальних представників і вони вже пройшли інструктажі. Аналіз режимів теплоспоживання житловими будинками міста показує, що там, де протягом опалювального сезону проводиться регулювання обсягів теплоспоживання, економія мешканців на опаленні може сягати 20-30% , порівняно зі схожими будинками, але без регулювання.

Зокрема, вартість опалення осель у однотипних житлових будинках Полтави свідчить, що навіть у холодні місяці раціональне користування тепловою енергією дає можливість істотно заощадити на опаленні.

Візьмемо для прикладу два «однакові» блочні житлові будинки по вул. Латишева, 3 та пров. Космічний, 6, що розташовані неподалік один від одного у мікрорайоні Половки. Вони обидва п’ятиповерхові, чотирипід’їздні. Проте в першому, навіть у холодні зимові місяці поточного опалювального періоду, раціональне користування теплом дозволило отримати економію у 14-17%. Схожа ситуація для мешканців цих багатоповерхівок і з платіжками за листопад минулого року — вони також відрізнялися на понад 22%.

На практиці це означає, що власники середньостатистичної двокімнатної оселі площею 45 кв.м у багатоповерхівці по вул. Латишева, 3 лише за рахунок раціонального користування теплом упродовж всієї зими сплачували на 270-300 грн менше ніж сусіди

Аналогічну, але більш яскраво виражену ситуацію можемо спостерігати на прикладі двох «однакових» панельних двопід’їздних дев’ятиповерхівок, розташованих у мікрорайоні Левада. Перший — за адресою б-р. Б. Хмельницького, 19, а другий — просп. М. Вавілова, 3. Завдяки раціональному користуванню тепловою енергією, мешканці першої багатоповерхівки упродовж всього поточного опалювального періоду отримують платіжки на 27-31% менші за платіжки своїх сусідів по мікрорайону.

У перерахунку на середньостатистичну двокімнатну оселю площею 45кв.м у першій із дев’ятиповерхівок, щомісячна вартість опалення цієї зими, виявилась меншою ніж у сусідів у середньому на 400-450 грн.


Нагадаємо: будинковий лічильник сам по собі не є засобом економії. Він лише обліковує обсяг теплової енергії, спожитої багатоповерхівкою, тобто відображає фактичний стан справ. Щоб дійсно почати постійно економити, необхідно вжити цілий комплекс заходів. 


Тож, сподіваємося, що викладене вище спонукає полтавців під іншим кутом поглянути на енергоощадну поведінку споживачів теплової енергії та сприятиме усвідомленню, що дрібниць у енергокористуванні немає

А ви вже готові до раціонального використання тепла у побуті?

Пресслужба «Полтаватеплоенерго».


Щоб завжди бути у курсі подій на підприємстві і новин від його структурних підрозділів, підписуйтесь на нас у Facebook , Instagram , Viber  чи Telegram .

Друкувати

АКТУАЛЬНО

 
Сплачуйте за тепло кешбеком від держави

Національний кешбекдержавна програма, яка повертає громадянам 10% від витрат на українські товари чи послуги. Отриманий кешбек можна використати для оплати комунальних послуг. Проект реалізується Міністерством економіки у співпраці з Міністерством цифрової трансформації, Національним банком і Кабінетом міністрів України.

Як це працює:

Оформіть спеціальну картку (віртуальну в банківському додатку або фізичну у відділенні).

Визначте картку(и) для розрахунків за покупки.

Купуйте українські товари, отримуйте кешбек на спецрахунок.

Використовуйте кешбек для оплати комунальних послуг.


Ключові переваги:


Економія до 3000 гривень на місяць.

Цільове використання на комунальні послуги.

Проста система нарахування та використання коштів.

Підтримка вітчизняних виробників.

Приєднуйтесь до "Національного кешбеку" – заощаджуйте на комунальних платежах, підтримуючи українське виробництво!



КОРИСНО

ОФІЦІЙНО