Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!

2015-10-19

 

НОВИЙ ОПАЛЮВАЛЬНИЙ СЕЗОН: ОНОВЛЕНІ КОТЕЛЬНІ ПІДПРИЄМСТВА ВЖЕ «В РОБОТІ»!

Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»! 


ПРО ПОЧАТОК ОПАЛЮВАЛЬНОГО ПЕРІОДУ

8 жовтня цього року, у відповідності до Рішення Виконавчого комітету Полтавської міської ради №202 від 07.10.2015 р., обласне комунальне підприємство «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» за графіком розпочало опалювальний сезон 2015-2016 років, говорять полтавські тепловики. Із 81 котельні, що територіально розташовані в місті Полтаві, на 16-ту годину 9 жовтня почали надавати тепло полтавцям 80 (старт роботи останньої з котелень підприємства, що надає послуги винятково до адміністративних будівель у обласному центрі, на прохання її споживачів було відкладено до ранку понеділка, 12 жовтня). Проте, продовжують теплоенергетики міста, початок опалювального сезону в жодному разі не був для них несподіванкою, адже підприємство уже на початок жовтня було повністю готове до його старту

ПРО ПЕРЕБІГ ОПАЛЮВАЛЬНОГО ПЕРІОДУ

На сьогодні опалювальний період 2015-2016 років у місті Полтава триває вже понад тиждень і теплове господарство міста, ретельно підготовлене колективом обласного комунального підприємства «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», — зазначають на підприємстві, — вже у повному обсязі успішно здало іспит на «включення в роботу».

Звичайно, ще й сьогодні до фахівців підприємства надходять поодинокі звернення від полтавців про негаразди у внутрішньобудинкових системах теплопостачання житлового фонду міста. Кожне з таких звернень не залишається без уваги і представники служби контролю за якістю теплопостачання та експлуатацією теплових лічильників підприємства спільно із уповноваженими особами від балансоутримувача житлового будинку оперативно реагують і, по можливості, допомагають усувати виявлені недоліки. Та попри це, можна відверто констатувати — місто Полтава повністю забезпечено теплопостачанням!

ПРО РЕКОНСТРУКЦІЮ ОБ’ЄКТІВ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ МІСТА 

Котельня по вулиці Уютній, 29

Одним з об’єктів підприємства, де цього року була проведена повна реконструкція, стала котельня у місті Полтаві по вулиці Уютній, 29, що обслуговує 24 житлових будинки та цілий ряд об’єктів соціальної сфери обласного центру. Роботи проходили у рамках виконання заходів інвестиційної програми на 2015 рік.

— Ця котельня побудована та введена в експлуатацію у 1968 році і належала обласній спілці споживчих товариств, — говорить головний інженер обласного комунального підприємства «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» Володимир Пасічко. — Від моменту введення в експлуатацію у ній було встановлено вісім чавунних котлоагрегатів для забезпечення виробництва теплової енергії на потреби опалення житлових будинків й об’єктів соціального призначення. У 1992 році її передали на баланс підприємства і тоді ж тут відбулася перша реконструкція з частковою заміною технологічного обладнання. Тоді у котельні були встановлені дев’ять сталевих котлів марки «НІІСТУ-5», які й експлуатувалися до початку цього року. Залежно від навантаження їх ККД не перевищував 80-84%. За ці роки котли відпрацювали вже по два нормативних терміни експлуатації і застаріли як морально, так і фізично. А з урахуванням стрімкого підвищення цін на енергоносії потреба у повній реконструкції котельні із заміною котлів на більш енергоефективні та сучасні — стала просто кричущою. Якщо говорити про обсяги використання енергоносіїв, то до цього року, залежно від погодних умов і тривалості опалювального періоду, котельня споживала від 1,2 до 1,5 млн куб. м природного газу та 110-120 тис. кВт-год. електричної енергії на рік.

Саме тому підприємством і було прийняте рішення про повну її реконструкцію.

— Силами працівників «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» був виконаний значний обсяг робіт, — продовжує Володимир Степанович. — Улітку цього року на цій котельні було встановлено чотири високоефективних сталевих водогрійних котли вітчизняного виробництва марки ВК-32 із ККД понад 92% у комплекті із газовими пальниками з примусовою подачею повітря на горіння від визнаного у світі європейського виробника марки Weishaupt. Такий крок дозволить забезпечити роботу котлів в оптимальних режимах при будь-яких навантаженнях. Збудовані газоходи та нові димові труби, змонтовані сучасні насосні агрегати від визнаного світового лідера машинобудування марки Wilo, управління якими здійснюється у повністю автоматизованому режимі. Також відтепер на котельні діятиме автоматична водопом’якшувальна установка та станція хімічної деаерації.

За словами головного інженера підприємства, починаючи з цьогорічного опалювального періоду, нова система автоматизації дозволить експлуатувати котельню без постійної присутності обслуговуючого персоналу та у повністю автоматизованому режимі підтримувати параметри теплоносія залежно від температури зовнішнього повітря. Тим самим із процесу виробництва теплової енергії повністю виключається так званий людський фактор та істотно підвищується ефективність роботи технологічного обладнання.

На реконструкцію цього об’єкта теплопостачання міста ОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» використало власні кошти у сумі понад 7 млн грн. При цьому очікувана щорічна економія коштів (при нинішній вартості енергоносіїв) очікується на рівні не менше мільйона гривень. На думку фахівців, термін окупності вкладених коштів не повинен перевищити сім років, що є цілком прийнятним результатом у сьогоднішніх умовах.

— У результаті реконструкції ми очікуємо на зниження обсягів споживання природного газу майже на 15%, — пояснює Володимир Пасічко. — У грошовому еквіваленті це близько 850 тисяч гривень на рік, звичайно, якщо вартість газу залишиться на сучасному рівні. Економія ж фонду заробітної плати, у зв’язку з автоматизацією технологічного процесу виробництва теплової енергії та скороченням операторів котельні, котрі донедавна цілодобово забезпечували її функціонування, щорічно становитиме понад 240 тисяч гривень.

Зазнала оптимізації і географія споживачів котельні по вул. Уютній, 29. Відтепер вона, крім раніше приєднаних 24 багатоповерхівок, «прийме» на обслуговування додатково ще чотири житлових будинки, що раніше опалювалися від котельні підприємства по вулиці Нечуя-Левицького, 9. Таке рішення викликане необхідністю істотно підвищити якість послуг з теплопостачання та з постачання гарячої води у «проблемних» будинках житлового фонду міста і знизити втрати теплової енергії при її транспортуванні кінцевому споживачу. До того ж, ще на етапі підготовки до реконструкції цього об’єкта теплопостачання міста було передбачено «запас» по потужності, який дозволить їй з легкістю впоратися з кількома «новими» житловими будинками, забезпечивши при цьому високий рівень якості надаваних споживачам послуг.

Котельня по вулиці Фрунзе, 48

Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!


Ще одним об’єктом теплового господарства обласного комунального підприємства «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРО», який у цьому році зазнав повної і комплексної реконструкції, стала котельня по вулиці Фрунзе, 48, разом зі своєю інфраструктурою. Ці роботи проводилися не тільки за рахунок власних ресурсів «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», а й із залученням грантових і кредитних коштів міжнародних фінансових організацій і установ.

Як розповів Володимир Пасічко, котельня по Фрунзе, 48, є досить типовою серед інших, збудованих у 70-80-х роках минулого століття. Від початку вона була обладнана шістьма котлоагрегатами: двома — «НІІСТУ-5М» та чотирма — «НІІСТУ-5», ККД яких не перевищував 80-85%. Вона забезпечує централізоване теплопостачання до дитячого відділення обласної клінічної лікарні, школи, шести житлових багатоповерхівок, гуртожитку, корпусу Українського товариства глухих (УТОГ) та інших споживачів, розташованих поруч. Середньорічне споживання цією котельнею енергоносіїв до її повної реконструкції становило майже 620 тис. куб. м природного газу та 54 тис. кВт-год. електроенергії.

— Зрозуміло, що за теперішніх цін на енергоносії експлуатувати котельню з таким низьким ККД щонайменше економічно не вигідно, а розуміти це і не вживати заходів аби виправити ситуацію, — просто злочин, — пояснює Володимир Пасічко. — Саме тому підприємство постійно шукає можливість заміни застарілих котлоагрегатів на сучасні енергоефективні. Та, на жаль, за кошти, закладені у діючих тарифах на послуги підприємства, ми, паралельно з підготовкою всього теплового господарства міста до зими, можемо собі дозволити щороку реконструювати одну — максимум дві наші котельні. Зважаючи, що підприємство і досі експлуатує 17 котелень із котлами «НІІСТУ-5», вочевидь, цього абсолютно недостатньо. Тож одним зі шляхів виходу із ситуації, що склалася, ми вбачаємо залучення нетарифних коштів.

У березні 2012 року «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» взяло участь у відбірковому конкурсі і було визначено одним із десяти підприємств комунальної теплоенергетики України, яке потрапило до фінансової Програми DemoUkrainaDH. Остання реалізовується в рамках міжнародної співпраці Міністерства регіонального розвитку України з Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCO) та шведським агентством з міжнародного розвитку (SIDA). Основною метою такого співробітництва є підтримка розробки та фінансування сталих і енергоефективних проектів у секторі централізованого теплопостачання України.

— До 2012 року наше підприємство не мало досвіду практичної реалізації спільних з міжнародними фінансовими організаціями проектів, — долучається до розмови Тамара Ігуш, начальник інвестиційного відділу підприємства. — Тож цей рік, без перебільшення, можемо назвати переломним.

Цей проект передбачав комплексний підхід до повної реконструкції частини системи теплопостачання міста, зокрема реконструкцію самої котельні, що включала в себе заміну старих газових котлів із ККД до 80% на більш ефективні газові котли з ККД не менше 93% разом із переведенням останньої в автоматизований режим роботи, впровадження 10 повністю автоматизованих індивідуальних теплових пунктів (далі - ІТП) безпосередньо у будівлях, підключених до теплової мережі від котельної Фрунзе, 48, заміну старих і зношених теплових мереж новими — типу «Ізопрофлекс» із попередньою пінополіуретановою ізоляцією загальною довжиною майже 600 метрів.

— Розрахункова вартість проекту становить 591 тисячу євро, — продовжує Тамара Станіславівна, — з яких 235 тисяч євро — кредитні кошти Північної екологічної фінансової корпорації (NEFCO), що надані строком на вісім років із пільговим періодом до року (Авт. - тобто під час впровадження проекту, сплачуються лише відсотки, а виплати на погашення тіла кредиту розпочнуться лише після повної реалізації проекту). Обов’язковою умовою надання кредиту на реконструкцію об’єкта теплопостачання міста були гарантії Полтавської міської ради на загальну суму 235 тисяч євро. Відсоткова ставка за кредитом — 6% річних, причому тіло кредиту та відсотки сплачуються один раз на півроку.

Іншою складовою фінансування проекту стали грантові кошти у сумі 235 тисяч євро.

— Це кошти фонду SIDA, що надаються на безповоротній основі, — наголошує Тамара Ігуш. — Ще 121 тисяча євро — внесок підприємства у реалізацію проекту.

На підприємстві зазначають: все заплановане у рамках проекту реалізовано більш ніж успішно. Проведена заміна всього котельного обладнання, встановлені сучасні котли з ККД 95%, замінене насосне обладнання, змонтована та введена в дію новітня система автоматизації, що дозволяє експлуатувати котельню без постійного перебування обслуговуючого персоналу й автоматично підтримувати температуру теплоносія залежно від погодних умов. Грантові кошти використані на встановлення автоматизованих ІТП на об’єктах споживачів і частково за грантові кошти та кошти підприємства виконана повна заміна теплових мереж. До речі, в частині заміни трубопроводів за рахунок вигідної цінової пропозиції постачальника було зекономлено значну суму грантових коштів. Ці кошти тепер планують додатково направити на заміну ще однієї частини теплової мережі від котельні по вул. Фрунзе, 48, що фактично дало змогу внести зміни у початковий проект, розширюючи обсяг проведених робіт. До речі, це рішення вже погоджено NEFCO і на даний момент ведеться підготовча робота для здійснення додаткової закупівлі матеріалів.

Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!


Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!


Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!


Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!


Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!


Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!

 

Економія природного газу після запуску проекту, за попередніми підрахунками, щорічно становитиме до 30% від фактичного споживання природного газу протягом кількох останніх років.

— У результаті реалізації цього комплексного проекту сподіваємося отримати економію обсягів споживання природного газу та електричної енергії, теплоносія (води), а завдяки повній автоматизації процесу виробництва теплової енергії і фонду заробітної плати (за рахунок скорочення штату операторів котельної), — підкреслює Володимир Пасічко. — Причому очікуваний рівень економії дає впевненість вважати, що повернути кредит і сплатити відсотки по ньому ми зможемо виключно за рахунок отриманої економії.

Реалізований проект має високу показову цінність, оскільки містить демонстрацію практичного використання гнучких трубопроводів, котрі мають великі переваги при їх прокладанні у вузьких та важкодоступних місцях з високою щільністю забудови, а головне — вперше у нашому місті безпосередньо в будівлях споживачів були впроваджені повністю автоматизовані ІТП.

— Багаторічний європейський досвід показує, що тільки за рахунок встановлення ІТП можна досягти економії на рівні 15-20%, — зазначає головний інженер. — Умовно ж саму цю економію можна розкласти на дві складові: частина теплової енергії буде зекономлена завдяки уникненню так званих «перетопів», а частина — завдяки облаштуванню будівель споживачів приладами обліку теплової енергії з наступним нарахуванням за послуги з централізованого теплопостачання на основі реально спожитого тепла. На наше переконання, такий підхід неминуче приведе до більшої поінформованості наших споживачів про непродуктивні втрати тепла у межах їх житлового будинку та стимулюватиме останніх до ощадного споживання теплової енергії й підвищення ефективності її використання. Середня ж вартість одного ІТП, що встановлювалися при реалізації нашого проекту, становить близько 250 тис. грн без урахування ПДВ.

До слова, один із зазначених ІТП вже успішно працює у гастроентерологічному відділенні №1 дитячої обласної лікарні, що розташовується поруч з котельною підприємства — по вулиці Фрунзе, 46-А.

Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!


Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!

 

ПРО ПЛАНИ НА НАЙБЛИЖЧЕ МАЙБУТНЄ

Нагадаємо, повна комплексна реконструкція котельні підприємства по вул. Фрунзе, 48 у обласному центрі — це перший з реалізованих у нашому місті проектів міжнародної співпраці, спрямований на комплексну реконструкцію об'єктів теплопостачання, що перебувають у комунальній власності. Втім, — наголошують полтавські теплоенергетики, — переконані, що не останній…

Наступним, але набагато масштабнішим кроком із залучення коштів міжнародних фінансових установ та організацій для реконструкції системи теплопостачання міста Полтава має стати спільний проект із Європейським банком реконструкції та розвитку, з яким обласне комунальне підприємство «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» контактує із 2012 року. Європейські партнери, на досить вигідних умовах, готові вкласти кошти у модернізацію найбільшої котельні міста, що по Ціолковського, 36, яка забезпечує послугами з централізованого опалення та постачання гарячої води третину обласного центру — зокрема, мікрорайони «Алмазний», «Сади-2» та «Сади-3». На разі очікується остаточне погодження проекту на місцевому рівні.

Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!


Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!


Новий опалювальний сезон: оновлені котельні підприємства вже «в роботі»!

 

ПІДСУМКИ

Тож виконані цього року роботи в рамках щорічної підготовки теплового господарства нашого міста до зими дають впевненість полтавським тепловикам, а разом з ними і всім полтавцям, що зима для жителів нашого міста пройде без прикрих несподіванок, а оселі полтавців довгими зимовими вечорами будуть такими ж теплими та затишними, як і у минулі роки.

За матеріалами прес-служби ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»

Друкувати

АКТУАЛЬНО

 
Сплачуйте за тепло кешбеком від держави

Національний кешбекдержавна програма, яка повертає громадянам 10% від витрат на українські товари чи послуги. Отриманий кешбек можна використати для оплати комунальних послуг. Проект реалізується Міністерством економіки у співпраці з Міністерством цифрової трансформації, Національним банком і Кабінетом міністрів України.

Як це працює:

Оформіть спеціальну картку (віртуальну в банківському додатку або фізичну у відділенні).

Визначте картку(и) для розрахунків за покупки.

Купуйте українські товари, отримуйте кешбек на спецрахунок.

Використовуйте кешбек для оплати комунальних послуг.


Ключові переваги:


Економія до 3000 гривень на місяць.

Цільове використання на комунальні послуги.

Проста система нарахування та використання коштів.

Підтримка вітчизняних виробників.

Приєднуйтесь до "Національного кешбеку" – заощаджуйте на комунальних платежах, підтримуючи українське виробництво!



КОРИСНО

ОФІЦІЙНО